Hinduism

Meditácia

V Nepále či Indii sa študuje mnoho rokov. Dokonca aj niektorí západní žiaci strávili roky v jaskyniach, no u nás sa zdá - niekto si prečíta pár kníh a už ide pýtať peniaze za to, čo "sa naučil". Učitelia jogy na Slovensku by sotva v jaskyni dokázali vydržať týždeň a ani to nebýva ich zvykom. Ak niekto hľadá, nech sa nenechá zmiasť. Tantrikom nemôže byť človek bez viery v Boha Šivu a Párvatí. Peniaze má každý rád, aj ja. Človek musí platiť šeky, zubárov, len dôležité je povedať, že s peniazmi a duchovnými vecami v jednom vreci zároveň treba narábať oveľa opatrnejšie podobne ako s ľudským telom a skalpelom zároveň. Ak sa lekár čo i len raz pri operácii osudovo pomýli, je to jeho i pacientov koniec.

Tieto stránky si však nenárokujú niekoho ovládať. Kedysi dávno som preložil jednu knihu o meditácii spolu s americkou psychologičkou Anitou (Anita Riska) - pochopí ju aj ten najjednoduchší človek, preto uvediem z nej niektoré úryvky, lebo verím, že ak hľadá niekto pravdu, rovnako aj tomu cieľu by mali tieto informácie slúžiť...

Šiva je vôbec najlepší jogín, tantrik a meditátor. Bez Neho nemôže človek nikam prísť. Šivaistický smer (viď článok o Ganešovi) sa považuje za vôbec jeden z najstarších v hinduizme a mnohé sväté texty obsahujú vyjadrenia v duchu, že Šivovi sa v joge a tantre nikto nevyrovná. Šiva je zvrchovanou a najvyššou bytosťou v šivaistických učeniach. V sanskrite Šiva znamená Ten, kto je milý a priateľský. Jeho ďalším menom je aj Rudra. Rudra býva aj skrátené pomenovanie pre strom rudrAxa (rudrakša), ktorý rastie v Nepále i v Indii okolo Himalájí. Tento strom rodí korálky, z ktorých sa vytvára šivaistický posvätný ruženec (obrázok).

 

Elizabeth Massová
Len tíško, pokojne...

alebo

Liečba duše meditáciou

Meditácia - cesta k pokoju

Ak si chcete kúpiť túto knihu, kliknite sem.

Úvod

Meditácia konečne vyšla z tieňa. Dlho ju pokladali len za čudné praktiky prevzaté z východných náboženstiev a spojené s bradatými guru, sediacimi so skríženými nohami a zahľadenými do prázdna. O meditáciu som sa začala zaujímať, keď som sa dozvedela, že môže byť cestou k duchovnému prebudeniu. Vyzeralo to dosť záhadne, no moja povaha škorpióna má dobré záhady rada. V tom čase (v roku 1967) jestvovalo na túto tému len zopár kníh a ani tie neboli veľmi užitočné. Nemala som nikoho, kto by ma viedol a ukázal cestu, meditovať som sa učila sama. Pospájala som čriepky informácii z čítania, poznávania jogy či od podobne orientovaných ľudí. Učila som sa prostredníctvom pokusov a omylov. Sedela som na podlahe, hľadela do prázdna a premýšľala, či to robím správne. Očakávala som čosi čarovné a záhadné. Vlastne magické a záhadné príhody sa aj odohrávali, no to je už iná kapitola, hoci v tom čase som si nebola istá, čo to všetko znamená.

Teraz, keď meditáciu študujem a praktizujem už viac ako dvadsať rokov a zasvätila som do nej stovky ľudí z rozličných oblastí života, je mi už jasné spojenie medzi tým, čo sa deje "tu" a čo "tam". Prostredníctvom meditácie výborne pochopíte vzťah medzi vlastným vnútrom a okolnosťami, "náhodami" svojho života. Ak sa meditácia stane súčasťou vášho života, môžete zažiť skutočne zvláštne a neobyčajné veci.

No nechajme záhady bokom. Od obdobia, keď meditáciu pokladali za tmárstvo, uplynul dlhý čas. Teraz sa už stala prirodzenou súčasťou dneška. Články o nej nájdete v populárnych časopisoch, spomína sa vo filmoch a v televíznych programoch. No napriek všetkému uznaniu, akého sa jej v súčasnosti dostáva, často nevieme, čo to vlastne je, čo nám poskytne, a najmä to, ako ju máme praktizovať.

Ľudia sa utiekajú k meditácii zo všelijakých dôvodov. Niektorí počuli, že pomáha uvoľňovať stres a zlepšuje zdravotný stav. Iní v nej hľadajú cestu k citovej vyrovnanosti a utíšeniu vnútorného nepokoja. Poniektorí ešte stále nad mystickou filozofiou krútia hlavou, iní zas počuli, že meditácia je kľúčom k osvieteniu. Meditácia skutočne slúži týmto potrebám. Nech vás k nej priviedli akékoľvek dôvody, keď sa raz stane súčasťou vášho života, vždy získate viac, než ste očakávali.

Táto kniha vás naučí všetko, aby ste meditáciu mohli vykonávať ľahko a účinne, či už sami alebo v skupine. Pozrieme sa na jej rôzne aspekty a vysvetlíme jej podstatu a ciele. Ukážeme si konkrétne cviky, ktoré treba uskutočňovať krok za krokom, a navrhneme denný program, ktorý môžete použiť. Ak vám dodržiavanie tohto jednoduchého denného režimu bude vyhovovať, vyskúšajte si ďalšie navrhované cviky a experimentujte s viacerými technikami. Neplatia tu nijaké tvrdé a prísne pravidlá. Čo vyhovuje jednému, nemusí sa osvedčiť u druhého. Buďte otvorení, pružní. Zahĺbte sa do meditácie.

Čo je vlastne meditácia?

Čo rozumieme pod "praktizovaním meditácie"? Celkom jednoducho to značí, že si vyhradíte čas na relaxáciu tela a duše, necháte všetko tak a jednoducho iba jestvujete. Tento tichý čas číreho bytia otvára cestu k dosiahnutiu pokoja. Venujte sa tomu pár minút denne, nemá zmysel stráviť v meditácii hodiny. K meditácii pristupujte vážne (netreba zbožne). Nie je viac ako nástroj, prostriedok na vytvorenie tichého kútika vo vlastnom vnútri.

MEDITÁCIA MÁ BYŤ TAKÁ PRIRODZENÁ AKO DÝCHANIE

Pravdepodobne ju poznajú primitívnejšie spoločnosti, kde ľudia žijú v prísnom súlade s rytmom prírody. Chvíľky prirodzenej meditácie sú ľahké pre tých, čo žijú nenáhlivo, dožičia si čas pozorovať prírodu a žiť v súlade s jej rytmom a kolobehom. Meditácia, ako sme povedali, nie je nič iné ako vnútorné ticho a pokoj, pri ktorom sa zbavíte obmedzení a hraníc prekážajúcich osobnosti, ich rozšírenie tak, aby ste sa stali časťou väčšieho Celku. Je to ľahké a prirodzené pre tých, čo žijú jednoduchým životom blízkym prírode. No tí z nás, čo žijú vo virvare moderného života, si v zaneprázdnení zriedka nájdu čas, aby zažili toto hlbšie duchovné spojenie so životom.

Ovocie meditácie

Keď meditujete, musíte sa uzavrieť pred každým rušivým vonkajším či vnútorným vplyvom, aby ste sa spojili s hlbšou duchovnou stránkou bytia. Takto si znovu "nabijete batérie", zregenerujete sa a upevníte svoje vnútorné JA. Po meditácii budete sústredení, pokojní, naplnení vnútorným mierom. Je to dôležité pre vaše blaho. Takýto potrebný duševný oddych si dožičíme zriedkavo.

Výskumy ukazujú, že pravidelná meditácia prináša množstvo neodškriepiteľných výhod. Pociťujeme ich na štyroch rôznych úrovniach:

Telesná: Dokázalo sa, že meditácia uvoľňuje napätie a stres, znižuje krvný tlak, upokojuje nervovú sústavu, zvyšuje odolnosť, umožňuje efektívnejšiu činnosť orgánov a žliaz. Zrazu pocítite, že máte viac energie a ste mocnejší a zdravší.

Duševná: Meditáciou sa lepšie okysličuje mozog. Myslenie je jasnejšie, ľahšie sa učíte a pamätáte si lepšie. Meditácia aktivizuje pravú mozgovú hemisféru, stimuluje tvorivosť a intuíciu, ako aj schopnosť riešiť problémy. Lepšie využijete svoju inteligenciu.

Citová: Len čo sa stanete pokojnejšími, začnete lepšie kontrolovať svoj život. Ak ste menej úzkostliví, pôsobíte uvoľnenejšie pri styku s inými ľuďmi. Zlepšia sa vaše vzťahy k ostatným, vzrastie sebavedomie. Stanete sa sústredenejšími, vyrovnanejšími.

Duchovná: Meditácia vám umožní dotknúť sa jadra bytia. Pochopíte hĺbku vlastnej osobnosti - vášho Ja. Prežijete spojenie so Silou Života, s Tvorivou Silou - Bohom. Pritom ho nevnímate ako prísneho, odsudzujúceho otca, ale ako milujúcu priateľskú Prítomnosť, ako vyššie vedomie samého seba.

DYCH ŽIVOTA

Joga a mnohé ďalšie duchovné náuky tvrdia, že vesmír oplýva hojnou energiou, samou energiou Života. Táto energia Životnej Sily podporuje a udržiava naše bytie. V Oriente je Životná Sila známa pod menom Chi alebo Ki. Rozličné spôsoby bojového umenia sú založené na učení sa súladu s tokom tejto energie a jej usmerňovaní. Akupunktúra je spôsob liečby uvoľnením prekážok brániacich voľnému toku energie, teda prinavrátenie zdravia.

Podľa učenia jogy čím viac Životnej Sily absorbujeme, tým sme životaschopnejší, máme viac životnej a tvorivej energie. Energia Životnej Sily je dostupná v "živej" potrave (prírodná strava, surové ovocie a zelenina, obilniny a podobne), v čerstvej tečúcej vode, v slnečnom svetle a najmä v čerstvom vzduchu. Čím viac vzduchu nasávame, tým máme viac energie a Životnej Sily. V joge je tento "Dych Života" známy ako Prana a spôsob dýchacích cvikov sa volá Pranajama.

Úplný dych je jeden z najúčinnejších všemocných cvikov Pranajamy. Nielenže nás "nabije energiou" a znovu oživí, ale upokojí a utíši nervový systém, plne nás relaxuje. Každú meditáciu začnite týmto cvikom, cvičte kedykoľvek, keď sa potrebujete oslobodiť od napätia. Úplný dych rýchlo a ľahučko odoženie stres a zároveň oživí a zregeneruje.

ÚPLNÝ DYCH

Sedíte pohodlne s chodidlami na podlahe, ruky voľne spočívajú na kolenách. Uvoľnili ste napätie v tele a skončili cvik krúženia hlavou. Teraz iba dýchajte. (Všetok dych prechádza nosom pomaly a pokojne, nakoľko to je možné.)

Začneme rozšírením brucha - vypučte ho a vdychujte zhlboka, akoby sa vzduchom napĺňala dolná časť brucha. Vdychujte a dych tlačte pomaličky hore... Dýchajte nosom až do bránice, do hrude, vzduch vytláčajte až do hlavy. Keď vzduch tlačíme hore, zrazu cítime, akoby sa telo vznášalo - hruď sa rozširuje, ramená sa mierne dvíhajú, keď vzduch prechádza do hlavy... Teraz zadržte na chvíľu dych v hlave. Držte. Nechajte energiu, Pranu, cirkulovať nervovým systémom, potom pomaličky vydychujte... Vydýchnite všetko. Pri výdychu je priebeh opačný - ramená poklesnú, klesne aj hruď a bránica, brušné svalstvo sa stiahne. Teraz relaxujte.

Cvičenie hlbokého dychu opakujte dvakrát. Rozšírte brucho ako nafúknutý balón, pomaly vdychujte, nech sa vzduch dostane cez bránicu do hrude a do hlavy. Niekoľko sekúnd ho zadržte, potom opatrne a pokojne vydýchnite všetok vzduch. Opakujte.

Dýchajte pomaly, rovnomerne a zhlboka. Dýchajte čo najpokojnejšie, s každým nádychom a výdychom relaxácia pokračuje. Ak ste dokončili tri hlboké vdychy, uvoľnite sa, dýchajte normálne.

CVIČENIA NA HLBOKÚ RELAXÁCIU

Skontrolujte, či je poloha vášho tela vhodná na meditáciu. Presvedčte sa, či sedíte dosť pohodlne. Zavrite oči, ruky voľne spočívajú na kolenách (dlaňami nahor, ak vám to vyhovuje), neskrížené nohy sú položené na zemi (ak ležíte, ruky majte pri tele, nohy trošku od seba).

Začnite tým, že pozornosť upriamite na pravú nohu. Iba si v duchu uvedomujete svoju nohu. Cítite prsty, chodidlo, priehlavok. Všímajte si, ako nohu cítite. Teraz sa sústreďte na členok pravej nohy a pomaličky postupujte vyššie. Cítite lýtkové svaly, holennú kosť, koleno a celkom hore stehno. Cítite, ako sa celá končatina viac a viac uvoľňuje. Každé napätie mizne. Teraz sa sústreďte na ľavú nohu. Tým istým spôsobom si uvedomte prsty, chodidlo, priehlavok. Ako v duchu postupujete vyššie po ľavej nohe, myšlienky sa zameriavajú na lýtko, holennú kosť, koleno a stehno, každé napätie ustupuje, zmizne. Obidve nohy sú teraz uvoľnené a zrelaxované.

Teraz pozornosť upriamte na chrbát. Dajte si duševnú masáž. Myšlienkami prechádzajte po chrbte. Odstráňte každé napätie v chrbtových svaloch.. Sústreďte sa na kostrč, nájdite ju v duchu a postupne posúvajte myšlienky hore po chrbtici - stavec za stavcom. Tok tejto energie ničí všetko zlo... Choďte celkom hore až na koniec chrbtice. Dostanete sa na zadnú časť krku, potom prechádzate na prednú časť a hrdlo. Uvoľnite všetky krčné svaly.
Teraz relaxujte tvár. Čeľusť nechajte ovisnúť, zuby sa nedotýkajú. Pery, ústa sa uvoľnia a relaxujú. Nechajte relaxovať všetky svaly na tvári, líca, viečka, obočie, čelo i kožu na hlave. Cítite náramný uvoľňujúci hrejivý pocit, ako prúdi z temena až celkom dole k pätám. Cítite, že ste úplne a hlboko relaxovaní. V tejto prekrásnej relaxácii zotrvajte niekoľko minút.

MANTRY

Mantra je slovko alebo slovné spojenie, ktoré sa v myšlienkach opakuje dookola. Zistilo sa, že v podstate každé slovo alebo slovné spojenie takto použité pomáha pri koncentrácii a umožňuje vychutnávať početné výhody meditácie. Ak napríklad myslíme na slovko "jeden", v mozgových vlnách to vyvolá zmeny, ktoré sa spájajú so stavom meditácie. Hocijaké tichučko opakované slovko alebo slovné spojenie sa stáva našou mantrou. Slová ako "áno", "matka", "domov", "hurá" môžu byť mantry. Mantry sú časťou východnej duchovnej tradície; vo všeobecnosti slová používané ako mantry pochádzajú zo sanskritu, dávneho indického jazyka, a obyčajne majú istý duchovný význam. Mantra, ktorú používajú nasledovníci indického guru Babu Muktanandu, je Om Namah Šivaja. Značí to: "Ctím si Božstvo Boha Šivu". Nestanete sa hneď nasledovníkmi Muktanandu, ak budete používať túto mantru. Je rytmická a ľahko opakovateľná a v meditácii poslúži ako vynikajúci ústredný bod.

Usmerňovanie predstavivosti

Na predstavivosť jestvuje veľké množstvo rozličných cvikov. Uvádzame niekoľko z nich, ktoré sú pri prehlbovaní meditatívneho stavu a v povznesení vedomia do vyšších sfér zvlášť účinné:

Rebrík

 Predstavte si, že sa šplháte po rebríku - je to pomoc pri stúpaní do vyšších sfér vedomia pri relaxácii. Vnímajte, ako vaša ruka siaha k vyššej priečke rebríka, noha stúpa hore a telo sa šplhá... Keď vystupujete čoraz vyššie, predstavujte si anjelov držiacich rebrík pevne z oboch strán... a stúpajte vyššie. Usilujte sa získať pocit, že vaše telo sa skutočne dvíha. Vystupujete do neba cez oblaky, až kým neprídete do čarovnej krajiny - do raja, kde všetko vyžaruje svetlo a môžete počuť hlasy anjelov. Vychutnajte túto nádhernú nebeskú ríšu. Môžete vyslovovať utvrdenia či nadviazať kontakt s vaším Duchovným Vodcom, alebo jednoducho iba jestvovať. Ak ste sa rozhodli vrátiť, predstavte si, že objavíte napríklad skratku výťahom, šmýkačkou alebo kozmickou loďou, ktorá vás svižne a jemne dopraví späť na zem.

Oblak alebo vzducholoď

Ak ste už prenikli hlbšie do relaxácie, môžete sa vznášať na oblaku alebo vo vzducholodi, iba si predstavte pocit dvíhania zo zeme, pocit stúpania vyššie a vyššie. Vidíte pod sebou kraj, ktorý sa vám počas stúpania čoraz väčšmi vzďaľuje... A plávate na svojom obláčiku alebo vzducholodi... Vznášate sa vo vzduchu vyššie a vyššie, cítite sa ľahší a voľnejší. Čoskoro ste vysoko na prekrásnom mieste... v magickej záhrade, kde zbadáte kvety jasných farieb, chodíte bosí po tráve, vidíte azúrovomodrú oblohu. Keď ste už tu, navštívte i Chrám uzdravenia či učenosti, kde sú Učitelia, počúvajte ich rady. Pri návrate ešte raz zhlboka dýchajte a absorbujte krásu a pokoj tohto miesta. Tento povznášajúci pocit si prineste so sebou na zem.

ZHRNUTIE

Meditácia je vstupnou bránou k hlbšiemu pochopeniu toho, kto vlastne sme, vchodom do tzv. rozšíreného spôsobu bytia. Je to prostriedok, cvičenie, tréning. Ak k meditácii pristupujete ako k cvičeniu, ktoré znižuje stres, citovo upokojuje alebo duchovne zlaďuje s Bohom, vždy získate viac, než očakávate. Použite meditáciu kedykoľvek a nedajte sa nachytať na nijaké "musím" či "patrí sa...". Nevymýšľajte si pravidlá, ktoré vo vás budú pri ich nedodržaní vyvolávať pocit viny.

Podľa Ayurvedického lekárskeho systému majú korálky rudrAxa pozitívny účinok na srdce a nervy a ten, kto ich nosí, je viac oslobodený od stresu, úzkosti, depresií i nedostatku koncentrácie. Hovorí sa o nich, že pôsobia proti starnutiu a majú zvláštne elektromagnetické i liečebné schopnosti. Podľa encyklopédie Wikipedia u ľudí s vysokým tlakom sa nosenie takýchto korálok ukázalo byť veľmi prospešné.

Back

 
Last updated: Click on the English flag