Hinduism

Hanuman

Hanuman je hinduistický boh, presnejšie "poloboh", ktorého ako (polo) božskú bytosť opisuje epos Rámájana v príbehoch, v ktorých prejavoval vrúcnu oddanosť Rámovi - pomáhal mu v boji proti démonovi, ktorý (Ravana) Rámovi uniesol ženu (Situ) až na Srí Lanku. Hanumana považujú za vtelenie Boha Šivu. Hanuman má v Indii obrovskú popularitu a venujú sa mu stovky zaujímavých stránok, napríklad http://www.hanuman.com/, kde nájdete aj prekrásnu hudbu. Podľa hinduistického kalendára sa dej v Rámájane odohráva vyše 1,2 milióna rokov pred Kristom.

Hanuman nie je sám. Aj v Číne existuje legenda o opičom kráľovi - Sūn Wùkōng. Zaujímavé je, že práve Yeti (Jeti) - tajomný snežný muž z Himalájskych veľhôr, sa podobá opici.

Hinduizmus sa opiera o štyri veky (jugy), ktorých trvanie je:

1. Satya juga alebo Krita juga - 1,728,000 rokov
2. Treta juga - 1,296,000 rokov
3. Dvapara juga - 864,000 rokov
4. Kali juga - 432,000 rokov

Príbeh v Rámájane prebieha v staršom období oproti Mahábhárate - v Treta juge.

Hanuman má rovnako špeciálny vzťah aj k Bohu Slnka, pretože Surya (Súrja) je otcom vládcu opičieho kráľovstva, odkiaľ Hanuman pochádza.

Obrázok: Sun Wukong je čínska obdoba polobožskej bytosti s opičím výzorom, ktorej v hinduizme korešponduje Hanuman.

Medzi Hanumanom a Šanim je osobitný vzťah. Šani je božstvo z kategórie Navagraha, čo je deväť primárnych božstiev vo védskej astrológii (nava = deväť; graha = sféra). Šani je synom Boha Suryu a astrológia ho považuje za stelesnenie planéty Saturn. Hovorí sa, že keď Šani ako dieťa otvoril oči, nastalo zatmenie slnka. Šani je pánom soboty. Je zobrazovaný v tmavej farbe, často na čiernom supovi alebo havranovi. Je to Deva, ktorého sa väčšina hinduistov bojí. Udobriť sa s ním nemožno mantrami, ale núti ľudí skôr si uvedomiť, že je potrebná pokora, trpezlivosť a poriadok. Keďže s týmto Devom je ťažké sa konfrontovať - a niektorí hinduisti veria, že môže byť príčinou ich utrpenia, Hanuman je práve jeden z aspektov Boha, ktorý má vplyv na pôsobenie Saturnu, teda na negatívne vlastnosti Šaniho. Modlitbami k Hanumanovi sa človek môže očistiť od negatívnych vplyvov Saturnu.

Back

 
Last updated: Click on the English flag