Ezoterika

Ako prebudiť Kundalini?

Táto ezoterická úvaha sa bude týkať iba informácií, ktoré by mal každý poznať skôr, ako začne s technikami pre zobúdzanie tejto ženskej spiacej sily, ktorá sa nachádza v každom z nás. Zobudenie mocnej energie Kundalini je vlastne joga, meditácia, ale i viera v hinduistických bohov zároveň.

Nevedomým ľuďom však treba najskôr nastaviť zrkadlo a povedať im, čo Kundalini vlastne je.

Kundalini

Kundalini je slovo, ktoré doslovne znamená "skrútený". Systém spirituality stojaci nad jogou verí, že v každom človeku existuje libiduálna sila ženskej energie, ktorá leží skrútená na spodku našej chrbtice. V latinčine os coccyges a v slovenčine kostrč je údajne pozostatkom nevyvinutého chvosta u človeka. Toto miesto hinduisti nazývajú ako bod, kde "leží spiaca Šakti", stvoriteľka vesmíru, teda Šakti Kundalini. Pre iných je to spiaci had, ktorý - ak ho zobudíme - po chrbtici vylezie hore do nášho mozgu ako bohyňa s obrovským potenciálom. A nám možno na čele zasvieti tretie oko a v mozgu vybuchne ohňostroj!

Aj keď v zahraničnej literatúre existuje veľa informácií o tejto pomerne dosť uzamknutej problematike, práve z dôvodu jej jedinečnosti (a uzamknutosti zároveň) nie je možné zodpovedne povedať, či ľudia, ktorým sa údajne podarilo zobudiť Adi Šakti, boli naozaj úspešní. Otázku Kundalini ďalej veľmi nevhodne poškvrňuje New Age a začiatočník bude úplne dezorientovaný.

Muladhara

Kundalini možno zobudiť pomocou čakry muladhara (mooladhara), ktorá je práve na mieste spiaceho hada. Toto slovo pochádza z dvoch slov - Mool a Adhara, ktoré môžeme preložiť ako "primárna päta" (alebo aj "primárny základ"). Ak sa podarí túto čakru otvoriť, Kundalini sa začne prebúdzať.

Keď sa pozriete na obrázok vyššie (spodok ľudskej chrbtice), pochopíte, že Indovia vedeli už mnoho tisíc rokov skôr to, čo naša anatómia pozná iba niekoľko sto rokov. Muladhara čakra je totiž pojem, ktorý pozná joga Kundalini, ktorej história je obrovská. Techniky Kundalini jogy však boli tisícky rokov utajované pred zneužitím a prežívali iba slovne - práve z tohto dôvodu táto joga dostala nálepku, že je "tajomná".

Pre ctiteľov indickej bohyne Šakti je Deví Kundalini stvoriteľkou vesmíru a muladhara čakra jej okom. Ganéš, syn Šakti, je najlepší sprostredkovateľ medzi nami a Jeho spiacou matkou. Ganéš nespí a môže preto naše prosby vypočuť.

Čo by sme o Kundalini mali vedieť?

Keď sa niekomu podarí zobudiť túto energiu, mal by vedieť, aké účinky očakávať. Zobudiť ju totiž môže aj čiastočne a s nepredvídateľnými dôsledkami. V prvom rade však treba povedať, že naša medicína (až na ojedinelé výnimky) nedáva veľkú váhu myšlienke, že je možné v našom tele zobudiť "spiacu kráľovnú vesmíru" - toto tvrdenie vyplýva zo skúseností ľudí, ktorí takéto niečo dokázali a ktorí sa pravdaže opierali o staroveké techniky a múdrosti. Jedným z nich bol napríklad Gopi Krišna, ktorý sa narodil v Kašmíre (1903-1984) a ktorý prebudil Šakti Kundalini ako 34 ročný. Raz si na to takto zaspomínal: "Zrazu som pocítil v sebe zaburácanie vodopádu a prúd tekutého svetla, ako mi stúpa z chrbtice do mozgu. Vykĺzol som z vlastného tela celý zabalený v svetelnej aureole."

Možno teda očakávať zmeny vo vedomí; odblokovanie predtým zablokovaných fyziologických kanálov v tele; pociťovanie nových energií, ako do nás vstupujú; uzdravenie - ale aj z oveľa horších chorôb; extrasenzorické vnímanie (vízie minulých životov, maximálne vyostrenie intuície, jasnovidecké schopnosti atď.) a paranormálne schopnosti (psychokinéza, telepatia atď.).

Popri "svetelných zážitkoch" však zobudenie energie Kundalini predstavuje aj veľké zdravotné riziká, ktoré sa môžu skončiť až celkovým nervovým zrútením. Píšu o tom napríklad pomerne dosť rozsiahle internetové stránky www.kundalini.se - takýto človek, ak sa mu podarilo iba čiastočne zobudiť Kundalini, bude pociťovať celoživotné dôsledky a možnosť definitívne zobudiť Kundalini mu bude na celý život zablokovaná. Mnohí takýto ľudia napokon skončia u psychiatra, ktorý vôbec nechápe, o čo vlastne ide, a pacientom stanoví diagnózu. Lekári väčšinou neuznajú, že pacient má do činenia s u nás nie veľmi známou oblasťou jogy, a pacient tak narazí na veľký odpor. V obavách o svoje zdravie bude napokon brať lieky a možno skončí ešte horšie, ako keby mu niekto podal pomocnú ruku a usmernil ho. Žiaľ, na Západe (a nielen tam) sú guru, ktorí napriek predchádzajúcim uisteniam duchovne opustili žiakov, hoci ich priviedli do tohto zúfalého stavu práve oni.

Ako zobudiť Kundalini Šakti?

Zobudenie môže byť okamžité alebo postupné. Sú rôzne techniky - koncentrácia, relaxácia, joga, dýchacie cviky, tantra, meditácia, ale keďže tento vstup nie je veľmi o technikách, skôr sa zameriam na tie aspekty, ktoré treba zvážiť skôr, ako sa niekto odhodlá prebudiť Kundalini (rôznymi technikami).

Čo treba brať do úvahy?

1) Cvičiť jogu alebo meditáciu minimálne dva roky a čítať východnú duchovnú literatúru, aby sa človek takpovediac "naladil" na ten správny (chcený) zvuk. Týmto sa pravdaže znižuje riziko dopadu možných negatívnych dôsledkov. Najväčšie nebezpečenstvo prináša literatúra New Age - čítať lacné knihy amerických autorov (až na pár výnimiek) je isté popretie všetkých tu uvedených štyroch bodov. Pod "duchovnou literatúrou" sa myslí napríklad Bhagavadgíta, tamilský Tirukkural, pôvodná literatúra Indov o joge - teda to, čo aj väčšina sveta považuje za hodnotné.

2) Treba dodržiavať morálne princípy a okolitý materializmus neutralizovať duchovnosťou. Určite pomôže aj viera v Boha Ganeša (spievanie mantier atď.) alebo v Bohyňu Šakti.

3) Ak má náhodou niekto pošpinenú karmu (robil predtým niečo zlé atď.), záchranným pásom pred prípadnými negatívnymi dôsledkami mu môže byť vyžarovanie dobra (charita atď.) tiež najmenej počas obdobia dvoch rokov.

4) Treba sa veľa učiť. Ale to, že istý slávny nemecký filozof raz povedal, že len desať kníh publikovaných počas celého storočia má hodnotu, je tiež poznanie. Netreba preto čítať veci, ktoré človeka skôr iba zdržujú na ceste. S dobrým poznaním bude každý na svojej ceste za úspechom vždy presnejší.

Kobra

Mám priateľa v Malajzii, ktorý ma upozornil na to, že v meste, kde býva (Ipoh), vošla do chrámu (chrám Sri Maha Samundeeswary Kaliamman) skoro dvojmetrová kobra a vyliezla na hlavu hlavného božstva - Kálí. V hinduizme sú Bohovia ako Kálí či Šiva zobrazovaní s hadmi okolo krku, preto sa tento jav považuje za zázrak. Kobra je v Indii, ale i v južných častiach od Indie (Srí Lanka, Singapúr, Malajzia atď.), považovaná za posvätné zviera. Ten Ind mi napísal, že to musí byť samotná Adi Šakti, ktorá je v každom z nás. Tento div sa prvýkrát stal 23.8.2012 a kobra sa omotala okolo hlavy na soche Kálí, kde ostala vyše osem hodín. Div tak zaujal ľudí, že do chrámu začali chodiť návštevníci z celého sveta - z Thajska, Európy, Austrálie či Singapúru. Kobra, hoci neostane v chráme dlho, sa do chrámu vracia. Jeden z návštevníkov chrámu povedal, že je to dôkaz o tom, že Adi Šakti skutočne existuje a takto sa prejavila v tomto chráme.

Zdroj obrázku.

Back

 

 
Stránka bola naposledy aktualizovaná: Pozri vlajočku