Ezoterika

Kto sú ezoterici?

Aj dingo je pravý ezoterik. Je to druh divého psa, ktorý žije v Austrálii a na juhu Ázie. Vedci predpokladajú, že sa mohol do Austrálie dostať asi pred 4000 rokmi z Ázie. Zdomácnieť ho možno iba od jeho najranejšieho veku. Dingo je len o niečo menší ako vlk.

Žiaľ, v tejto dobe, v ktorej už oddávna prevláda chuť kontrolovať druhých ľudí, môžem len konštatovať, že ezoterici sú väčšinou iba podvodníci. Hoci sa toto slovo (ezoterika) veľmi sprofanovalo, netreba ho globálne iba takto chápať, lebo "ezoterici" používajú aj meditáciu ako prostriedok, potom aj výraz "meditácia" by mohol byť sprofanovaný.

Tento text nie je proti veštcom a ani proti jasnovidcom a ani proti peňažným darom, ktoré dostanú veštci/jasnovidci. Obsah tohto textu chce iba poukázať na to, že človek, ak sa rozhodne obrátiť sa na veštca (ezoterika), musí toho dobrého dlho hľadať a tento článok je výzvou k tomu, aby sa ľudia zamysleli, že by bolo lepšie, keby to bolo naopak (aby toho zlého, nie dobrého veštca museli hľadať). Naposledy som telefonoval jednej veštici, lebo som si chcel minúť kredit - položila mi telefón, pretože moja otázka sa týkala minulosti (to už si možno overiť). Hoci bola v Google na prvej strane, dávam odporúčanie ľuďom, aby sa obracali na tie najposlednejšie miesta (či navštívili jaskyne, prípadne Himaláje a iné odľahlejšie miesta, niekedy aj na smetisku človek nájde zlato).

Veštci si vyžadujú úctu podobne ako Pýtia a pripadá mi dehonestujúce, aby veštkyňa dvíhala telefón štyridsaťkrát za deň - veď to vyčerpáva a berie aj energiu. Preto chcem, aby nevyznelo, že odmietam veštenie - naopak. Poznal som jedného hudobníka, o ktorom všetci vraveli, že má absolútny sluch. Mať vešteckého či hudobného ducha je dar, ktorý nie je možné sa naučiť. A hoci biblia zakazuje veštenie, myslím si, že jediným dôvodom je, že Boh vie, že ľudia (väčšina) nedokážu rozoznať dar od toho, čo darom nie je (podobne ako väčšina ľudí ani netuší, že tí najlepší veštci nikdy nie sú na prvej strane internetového vyhľadávača). Tento príspevok teda chce, aby ľudia boli viac pri Bohu. Zároveň chcem vzdať úctu všetkým ľuďom, ktorí vešteckého ducha majú - želám si, aby ľudia nosili kvety iba bytostiam, ktoré veštiť vedia.

Rozhodol som sa sem umiestniť aj video z youtube, ako jeden indický guru (Paramahamsa Nithyananda) sedí na tróne. Druhý guru (Swami Balendu), ktorý strávil v jaskyni viac ako tri roky, hovorí že "takú egoistickú reč som ešte nepočul". Preto chcem ešte aj to, aby ten naozaj dobrý ezoterik vyzeral ako Swami Balendu. Úctu vzdávam aj jemu! Pravý trón človek nájde iba vo svojom srdci.

Snežný leopard je mačkovitá šelma a ľuďom najmenej známa, pretože sa pohybuje vo veľkých výškach, až do 6000 m nad morom. Je takmer nemožné ju stretnúť a tým pádom naše informácie o tomto zvierati sú veľmi chabé. Snežný leopard je najmystickejšie zviera na svete a jediná šelma vyskytujúca sa v takých nadmorských výškach - po skalách skáče obratnejšie ako ten najšikovnejší kamzík, ktorého dokáže pravdaže aj uloviť. Väčšinou samotárske zviera (ľuďom sa vyhýba), snežný leopard je tajomstvom kdesi na prahu nedostupných hôr, kde miznú aj stopy Šambaly. Ak má človek veľké šťastie, podarí sa mu snežného leoparda stretnúť.

Pre mňa sa ezoterika začína tým, že verím, že farby môžu mať vplyv na zmenu stavu či vnímanie človeka, a končí sa tým, že keď sedím v lese a počujem zurčiaci potôčik, tak verím, že to pomáha. Rovnako aj diskusia o bambuse mi pripadá v takom svetle ešte logickejšia ako reči o pracovných úspechoch či kariére.

Pre veštenie a predpovedanie budúcnosti stačí "veštcovi" položiť jednoduchú otázku: "Vieš veštiť? Tak potom musíš vedieť vyveštiť aj čísla v lotérii! Keby si to dokázal, žiadne peniaze by si potom nepýtal odo mňa a bol by si oveľa šťastnejší, aj bohatší".

O budúcnosti môže hovoriť ktokoľvek, ale skúste sa "veštca" spýtať dve kontrolné otázky o vašej minulosti - napríklad, v ktorom roku ste sa oženili (vydali), alebo akú najvzdialenejšiu krajinu ste navštívili? Je úplne samozrejmé, že 90% tzv. "veštíc" na tieto otázky nedokáže odpovedať a ani rovnako neuhádne, že ste uviedli zámerne nesprávny dátum narodenia, ako raz ukazovali v jednej zahraničnej televízii. A ak niektorá veštica aspoň dovolí (plno iných kontrolné otázky nepripustí) vyskúšať si ju pomocou kontrolných otázok o vašej minulosti, aj keď presne neuhádne, je aspoň slušná.

Po revolúcii v roku 1989 sa zo žalúdka socializmu vydávila obrovská pena plná "šamanov", "ezoterikov", "meditátorov", "tantrikov" atď., ktorí v tom čase boli "dusení". Ich cieľ je väčšinou iba jeden - ovládať druhých. Robia vlastne to isté, čo komerčné firmy, len zneužívajú na to prírodu s inými tvrdeniami o nej, čo je schizofrénia. Chcú veľa peňazí, moc a v skutočnosti páchajú veľké škody. Jeden človek mi raz písal, že existujú aj skupiny, ktoré očakávajú prelet UFO nad veľkomestami, vraj "majú kontakty s mimozemšťanmi", ale ak im poviete: "Pošlite ich za mnou, rád sa s nimi porozprávam...", asi ich úplne odrovnáte.

Týmto samozrejme nechcem povedať, že "šamanizmus" či "ezoterika" sú zlé, len chcem priblížiť aj druhú stranu mince: Istý "šaman" v Afrike chcel liečiť jedného chlapca tak, že mu polial hlavu kyselinou z autobatérie. Niektorí "šamani" spievali a keď v lese začalo horieť, ani si nevšimli, že treba druhým pomôcť. Sú psychiatri, ktorí potvrdia, že nejeden "záujemca o ezoteriku" sa so Silvovu metódou dostal na psychiatriu.

Veštenie je samozrejme možné, len niekde som čítal, že ľudia vyhľadávali niektoré ezoterické miesta, kde prespali. Predtým prosili Prozreteľnosť až niekoľko týždňov. Je to trošku iné, ako keď človek príde ku "veštici" v poradí až štrnásty... Aj z kávy možno "prečítať" isté vlastnosti človeka, ale aj z ruky. Niektoré naše charakteristiky sú predispozíciou (predpokladom) k tomu, aby sme mohli isté deje očakávať. Mnohí "veštci" sú tipológovia a niektoré "predpovede" jednoducho iba vykalkulujú. Prchký a cholerický človek sa veľmi ľahko rozvedie, flegmatik na druhej strane ľahšie prekoná životné prekážky...

Pre otestovanie veštca je najlepšie začať s otázkou na vyjavenie vašej minulosti - iba tak si totiž overíte, či má veštec alebo veštica ozajstné jasnovidecké schopnosti. Mal(a) by vám vedieť povedať, v ktorej krajine ste boli na dovolenke v nejakom konkrétnom roku, alebo koľko máte detí. Potom s ním môžete pokračovať aj vo vyjavovaní budúcnosti a môžete mu veriť.

Predpovedanie budúcnosti - čo sa na takmer všetkých ezoterických stránkach nikdy nedozviete, hoci všetky deklarujú žitie s princípmi vesmíru - je porušovanie týchto princípov, pretože človek má od Boha slobodnú vôľu a prechádza skúškami ako v škole (musí nimi takto prechádzať), kde takto "získaná" znalosť o budúcnosti je ekvivalentná žiackemu odpisovaniu, ktoré mu naopak škodí a nepomáha. Podobá sa to "krádeži osudu" či klamaniu Boha, kde ešte hrozí veľká možnosť byť oklamaný nedokonalým veštcom. Osobných skúseností mám viac ako dosť, kedy sa veštba vlastne vôbec neuskutočnila.

Čo je New Age?

New Age sa zakrýva za pojmy ako "meditácia", "Reiki", "tantra" atď. so silným odklonom od nosného a dávnovekého obsahu myšlienok tantrizmu, meditácie, jogy atď. Ľudia v New Age sú vlastne "vykrádačmi hrobov", lebo získavajú peniaze, ktoré však nikdy nedajú domorodým kultúram (až na pár výnimiek). Ak sa napríklad pozriete na všelijaké stránky o "meditácii" (skúste v Google, ktoré sa zobrazia ako prvé), zistíte že nositelia myšlienok New Age, často aj "liečitelia", všetko miešajú dohromady.

New Age zneužíva posvätnosť dávnovekých odkazov, náboženstiev a kultúr. Ako príklad stačí uviesť, že meditácia, joga a ani tantra nemôžu byť hračkou pre niekoho k zárobkom - sú to predovšetkým dávnoveké techniky pre poznávanie. Najväčšiu kritiku si New Age vyslúžil práve od domorodých Indiánov, napr. vo vyhlásení Deklarácia vojny proti vykorisťovateľom duchovnosti kmeňa Lakota (Declaration of War Against Exploiters of Lakota Spirituality). "Bieli barbari", ako ich títo Indiáni nazývajú, vlastne vykrádajú ich duchovnosť, na ktorej zarábajú. Medzi významných domorodých obyvateľov, ktorí povedali tvrdé slová na adresu "bielych šamanov", patrí Leslie Marmon Silko (Indián z kmeňa Laguna) či Wendy Rose (z kmeňa Hopi).

René Guénon (slávny francúzsky mystik) a aj ďalší uvádzajú, že kozmická manifestácia nie je náhodná a ani evolučná. Tradičné koncepcie o konci sveta sú teda nie produktom "jasnovidcov", ani "New Age" či náhodných mýtov. Sú založené na kozmologickom kontexte, ktorý hinduisti nazývajú Manvantara alebo Mahayuga (štyri Yugy). Guénon považuje hinduistický cyklus za najúplnejší. Buď človek hľadá kvalitu (teda zdroj ako hinduizmus, kresťanstvo, budhizmus...) alebo jej zvrátenú podobu. Treba odlíšiť 1) metafyziku a ezoteriku a 2) mágiu New Age a okultizmus.

Pravého "ezoterika" teda spoznať podľa toho, že čím bude diskusia o bambuse (alebo zmysle života) dlhšia, tým častejšie sa bude pozerať na hodinky. Komercionalizmus naopak buduje systém, kde sa nemôže veľa rozmýšľať. Nie je to o priateľstve, ale o závislom vzťahu - o ovládaní. Pozri môj príspevok o sektách.

A pokus "ovládať druhých" je dávnovekou tendenciou tohto sveta a moje osobné presvedčenie je návrat k tradíciám; prijímanie "moderných zázračných učení" či "New Age" alebo "Grálu" nie je smerovaním k pravde, ktorá tu už aj tak dávno bola niekde napísaná (Bhagavadgíta, Biblia...). K tradíciám patrí hinduizmus, kresťanstvo, ale i budhizmus či taoizmus a ďalšie učenia. Možno by niekto povedal, že aj "šamanizmus", ale na to nepotrebujeme kurzy, "šamanom" človek môže byť hneď aj vtedy, keď medituje pod skalou v prírode, či sa započúva do spievania poletujúcich vtáčikov. Ak toto pochopíte, tak sa stávate ozajstnými ezoterikmi.

Pri rieke stojí strom - pozorujeme ho denne už niekoľko týždňov - vždy, keď má vyjsť slnko. A ako pomaly vychádza, náhle celý strom zožltne do zlata. Nie je dôležité, ako sa volá, ON SÁM je dôležitý vo svojej kráse… Pred východom slnka je temný, pokojný, vzdialený, plný dôstojnosti. Začiatkom dňa jeho listy žiaria, tancujú a dodávajú mu ten zvláštny pocit, aký má človek iba pri zhliadnutí mimoriadnej krásy. Napoludnie sa jeho tieň prehĺbi a vy pri ňom môžete sedieť chránení pred slnkom; nikdy nebudete sami, pretože ten strom je vám spoločníkom. A ako tu sedíte, cítite ten hlboký vzťah, nepominuteľný pocit bezpečia, slobody - niečo, čo môže poznať len ten strom... Musíte byť mimoriadne citliví, aby ste mohli počuť zvuk, ktorý vychádza z jeho trupu a koreňov, pretože tento zvuk nie je zvukom pomäteného ľudského sveta.
Krišnamurtiho úryvky z eseje Láska a nenávisť (Love and Violence)

Back

 
Stránka bola naposledy aktualizovaná: Pozri vlajočku