Ezoterika

Bon Bibi

Sunderban je oblasť vo veľkej delte riek na hranici Indie a Bangladéšu s najväčším mangrovníkovým lesom na svete a najfantastickejšou prírodou. Oblasť preslávili tigri, ktorí lovia ľudí. Je to jedna z málo oblastí na svete s tzv. "tigrími ľudožrútmi". V Indii sa tigre vyskytujú i mimo tejto oblasti a nie sú ľudožrúti.

Sunderban, podobne ako brazílska oblasť Mato Grosso alebo Arnhem Land v Austrálii, je miesto s veľmi divokou prírodou. Obyvateľov možno zaradiť do dvoch skupín - hinduisti a moslimovia.

Všade v oblasti je najviditeľnejšie zobrazenie Bon Bibi (pani džungle), ktorá nepochádza ani z Himalájí a ani z pobrežia Gangy. Jej príbeh sa začína v svätom meste islamu, v Medine (druhé najsvätejšie mesto islamu). Legenda vraví, že kedysi dávno tu žil fakír Ibrahim (zasvätený do sufizmu). Prihovoril sa mu archanjel Gabriel a ako bezdetný dostal prísľub, že bude mať deti. Narodili sa mu dve deti naraz - Bon Bibi (dcéra) a jej brat Šah Džongoli (Shah Jongoli). Keď dospeli, archanjel Gabriel im oznámil, že boli vyvolení pre božskú misiu. Mali osídliť tzv. krajinu "osemnástich prúdov prílivu". Ako obchodníci sa teda vybrali do Indie. V oblasti "osemnástich prúdov" však žil jeden veľmi zlý démon - Dokkhin Rai, ktorý každého zjedol. To, čo tento démon chcel, bolo ľudské mäso. Bon Bibi spolu s bratom ho rýchlo premohli, ale ponechali mu život s podmienkou, aby už nikdy nekonzumoval ľudské mäso. Bon Bibi zároveň určila miesta, kde v tejto oblasti budú žiť ľudia. Ostatné časti džungle ponechala porazenému démonovi.

Dohovorenú rovnováhu však začala narušovať ľudská chamtivosť. Narušil ju Dhona, ktorý do oblasti vyrazil s loďami, avšak skôr, ako sa tak stalo, potreboval ešte nejakého pomocníka, tak naverboval chlapca, ktorý sa volal Dukhey. Dhona ho napokon oklamal a nechal napospas lesu. Ako tak tento chlapec stál oklamaný a opustený celý v strachu, zrazu sa pred ním objavilo obrovské telo s hlavou tigra. Chlapca pochytila hrôza a zakričal o pomoc, aby prišla Bon Bibi, čo mu pred odchodom do sveta poradila matka. Bon Bibi prišla a chlapca zachránila.

Keď sa niekto v oblasti Sunderban chystá do džungle, vždy prosí Bon Bibi, aby ho chránila. Pravdaže, svoje miesto v modlitbách má aj Šah Džongoli. Bon Bibi je hinduistická a moslimská bohyňa zároveň. V oblasti sú obe náboženstvá spojené do harmonického celku a možno tak vidieť, že nie Boh ľudí od seba oddeľuje, ale že sú to práve ľudia, ktorí búrajú mosty a ktorí ich dokážu aj k sebe postaviť.

V oblasti sa nachádzajú aj ruiny (Netidhopani) niekoľko sto rokov starého chrámu aj s tajomnými legendami; okrem tigrov sú tu aj mačkovité šelmy a krokodíly a do oblasti je možné sa dostať iba po vode.

Pokiaľ budete cestovať do džungle, vždy treba myslieť na Bon Bibi, aby vás ochránila. Tiger je dopravným prostriedkom hinduistickej bohyne Durgy a obrázok Bon Bibi možno vidieť tu.

Bengálske tigre, ktoré požierajú ľudí, sa volajú Dokkhin Rai. Všade v oblasti modlitba k Bon Bibi začína slovami z Koránu.

Back

 
Stránka bola naposledy aktualizovaná: Pozri vlajočku