Ezoterika

Yeti a geometrické obrazce na Marse

Na tejto stránke bol zobrazený "Yeti" (tu už je zobrazený), ale na Marse. A nepíše o tom ani nejaký neznámy nadšenec ako ja, ale telegraph.co.uk, čo už je novinárska noblesa, kde sa dodržuje etika, a tým aj dôveryhodnosť zdroja. Poďme však najskôr k Yetimu a potom na Mars.

Yeti je neznámy, doposiaľ neidentifikovaný humanoidný tvor, o ktorom zmienky prišli predovšetkým od ľudí pohybujúcich sa v oblastiach Himalájí, ktorí údajne videli vysokého humanoidného tvora podobajúceho sa na opicu. Najviac zmienok o ňom pochádza z oblasti Nepálu a Tibetu.

Vedecká komunita v zásade odmieta existenciu Yetiho a akékoľvek reči o ňom považuje za podvod. Slovo "Yeti" pochádza z tibetského jazyka. Medzi ľudí, ktorí spozorovali podozrivé veľké stopy, patria aj významnejšie osobnosti, ktorých pozorovania sú zaznamenané v knihách i archívoch. Patrí sem aj Charles Howard-Bury, ktorý začiatkom 20. storočia napísal, ako spozoroval veľké otlačky v Himalájách a jeho sprievodca, šerpa, povedal, že sú to stopy "divokého snežného muža". Charles Howard-Bury viedol expedíciu kráľovskej geografickej spoločnosti (Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska) a nie je to ojedinelý významnejší človek, ktorý spozoroval podobné stopy.

Hinduisti považujú Yetiho za potomka Hanumana a jeho "opičieho ľudu".

Popri "snežnom mužovi" existujú aj správy o podobnom humanoidnom tvorovi podobajúcemu sa opici, ktorý však dostal iné meno - Bigfoot, niekedy aj pod názvom Sasquatch. Sasquatch sa vyskytuje v USA, ale aj v Kanade. Bigfoot je údajne až tri metre vysoký a celý ochlpatený. Vedci považujú tohto tvora za rovnaký výmysel ako legendy o Yetim, preto si povedzme aj pár slov o vedcoch.

Prečo sa nevypláca veriť vedcom vždy a za každú cenu?

Vedci priniesli ľuďom veľa, ale ak sa pozrieme do histórie, mnohí z nich zosmiešňovali najviac práve tých najlepších spomedzi seba. Je to čosi podobné ako v cirkvi, v ktorej tí najväčší ľudia mali najväčšie problémy. Veľkého posmechu sa dožil Edison a aj Einstein utŕžil tvrdú kritiku; uznanie pocítili až omnoho neskôr, avšak spomedzi zosmiešňovaných neboli jediní. Veľkého posmechu sa dostalo aj istému vedcovi, ktorý si vysokú úmrtnosť kedysi dávno na pôrodníckej klinike vysvetľoval neumytými rukami. Mal pravdu. Mnohí vedci sú veľmi konzervatívni aj dnes a často nepripúšťajú nič okrem toho, čo vidia alebo čo si myslia. Čitateľovi preto uvediem aspoň maličký obrázok aj s odkazom na zdroj, ktorý sa týka krátera Hale na Marse. Obrázok možno vyhľadať pod rovnakým názvom (Hale Crater) na stránkach Európskej vesmírnej agentúry, prípadne priamo tu.

Môže vzniknúť dojem, že vedci kamuflujú a rôzne veci taja. Ak uberiete jas a kontrast (a ako autor som si to vyskúšal celkom sám), v dolnej - kritickej časti obrázku dostanete výsledok, aký je zobrazený na týchto stránkach. A tam sa aj píše, že vedci nechcú hovoriť, ale tajiť.

O dôveryhodnosti obrázku nemožno pochybovať, hoci jeho predchádzajúca kolorizácia a tónovanie sú zrejmé. Ak však uberiete jas a zvýšite kontrast, geometrické obrazce sú jasným dôkazom, že s Marsom to nie je celkom tak, ako hovorí veda. Vytvorenie čistej geometrie (napr. štyri obdĺžniky) nemôže byť spôsobené prírodou, iba inteligenciou. Určite súhlasím, že známa ľudská "tvár" z Marsu môže byť iba hrou prírody. Aj bigfoot. Ale čo si myslieť o geometrických obrazcoch?

Z tohto nech čitateľ usúdi, aký názor zaujať na agentúry, ktoré z rozpočtu daňových poplatníkov zbierajú informácie, ktorých časť však do povedomia verejnosti nikdy nedajú - naopak, prinesú ich nadšenci, ktorí však takéto niečo, po grafických úpravách trvajúcich možno nejeden víkend, nájdu bez pomoci vedcov. Možno už zajtra príde ďalšia nudná správa z Marsu, že tam nie je život. Vidíte ten obrázok?

Myslím si, že ak je pravda, čo vidieť na tejto fotografii Marsu, tak je to najväčší hmatateľný dôkaz, aký má naše ľudstvo o možnej existencii inej - vyspelejšej civilizácii. Zároveň je to však i výzva pre čitateľov zamyslieť sa, prečo v médiách dostávajú priestor častokrát aj neoverené správy, čo im pomôže dospieť k názoru, že veda, resp. jej komunita, je ignorantská. Neopýta sa niekto z vás vedeckej komunity, čo si o tomto obrázku máme myslieť? A veríte tomu, že dostanete odpoveď?

Back

 

 
Stránka bola naposledy aktualizovaná: Pozri vlajočku