Ezoterika

Quetsan a Nazca

Keďže tieto stránky sú o tom, o čom počulo iba málo ľudí, okrem záhadných čiar nakreslených v sústave údolí a náhorných plošín vo vyprahnutej oblasti Nazca v Peru čitateľom do obrazu uvediem čosi podobné - tiež obrazce, i keď menšie, ktoré z výšky pôsobia rovnako ako úžasné kresby v Peru (Nazca), ale nachádzajú sa v USA v Kalifornii neďaleko mestečka Blythe, ktorého počet obyvateľov je okolo 12 tisíc.

Výnimočné v tejto oblasti je práve to, že na rozdiel od Peru, kde sa dnes už nemôžeme domorodých obyvateľov spýtať, prečo kreslili obrazce, ktoré vidieť iba z výšok, v oblasti Blythe pôvodní obyvatelia (Indiáni) doposiaľ žijú a volajú sa Quetsan. O tomto kmeni nájdete málo zmienok, ale títo ľudia tu žijú a ich výpoveďami sa azda najviac priblížime k tomu, aký bol zmysel takých kresieb.

Quetsan alebo Quechan, niekedy aj Yuma, Yuman, Kwtsan, Kwtsaan, je indiánsky kmeň zo severnej Ameriky, ktorý žije v rezervácii Fort Yuma v Arizone i Kalifornii. Slovko Yuma je odvodené zo starého názvu, ktorý sa dnes používa na označenie viacerých kmeňov v oblasti.

Pre skeptikov zase zaváži argument, že Blythe je príliš vzdialený od Peru, akúkoľvek hypotézu o spojitosti teda odmietnu.

Ak odhliadneme od hypotéz ľudí dänikinovského typu, ktorí všade vidia iba mimozemšťanov - čo mňa na jednej strane dosť rozčuľuje, pretože to zároveň znamená aroganciu - podceňovanie vlastných predkov, ako keby nedokázali premiestňovať ani kamene či postaviť pyramídy - čiary v Nazca i Blythe môžu ešte znamenať:

1) Astronomické obrazce, ktoré korešpondujú s jednotlivými súhvezdiami.
2) Obrazce tajne ukazujú na niektoré miesta pod zemou (v súvislosti s akvaduktmi - tunelmi s vodou pod zemou).

Akvadukty sa naozaj vyskytujú v oblasti Nazca a sú rovnako ako obrazce staré takmer 2000 rokov. Do podzemných vodných tunelov možno vstúpiť. Je teda mysliteľné aj to, že obrazce predstavujú zašifrovanú (preto viditeľné iba z výšky) informáciu o tom, ako sa dostať k niektorým podzemným tajom, možno aj do Agarty (pozri článok o mýtickom kraji menom Hyperborea).

Nazca je aj malé mestečko pri ústí rieky do Tichého oceánu asi 400 km južne od Limy v Peru.

Na obrázku vľavo vidieť vstup do akvaduktu - dlhého tunela s vodou, ktorý i dnes slúži na zavlažovanie a ktorý postavili Indiáni v Peru (Nazca) takmer pred 2000 rokmi.

Mustamho - vnuk Matky Zeme (Pachamama) a Nebeského Otca

Lorey Cachora, starší z kmeňa Quetsan, hovorí že kresby boli používané na rituály a keďže obrazce vytvárajú komplexný obraz iba z výšky, náboženské ceremónie na miestach, kde sa tieto obrazce nachádzajú, slúžili rovnakému účelu ako dnes naše chrámy. Lorey Cachora ďalej hovorí, že postavy na kresbách zobrazujú stvorenie z čias, keď tu boli bohovia (obrázok nižšie vľavo je z oblasti Blythe v Kalifornii a na ňom je vyobrazený Mustamho).

David Whitley, jeden z významných odborníkov na takéto obrazce (geoglyfy), hovorí že (na otázku, ako obrazce v Blythe môžu súvisieť s obrazcami v Nazca) ceremoniálny význam obrazcov v Blythe nemusí súvisieť rovnakým spôsobom s obrazcami v Peru, ale v Blythe ide jednoznačne o vyobrazenie vnuka Matky Zeme a Nebeského Otca - Mustamha, ktorý rozpaženými rukami zastavuje vodu a zachraňuje svoj ľud - obrazce teda predstavujú rôzne deje stvorenia.

 

Back

 
Stránka bola naposledy aktualizovaná: Pozri vlajočku