Ezoterika

Tantra

 

Rozhodol som sa sem umiestniť text o tantre, aby som pomohol trochu ľuďom rozlíšiť (a osvetliť), čo je tantra a čo tantra nie je. Ale najprv začnem s tým, kde tantra patrí.

Viac pravdy o tamtre

Podobne ako operácia nie je iba rez skalpelom, takisto ani tantra nie je iba sex. Operácia je zložitý proces - s ďalšími účastníkmi, kde je anesteziológ, plno ďalších lekárov, ktorí spolupracujú, potom je tu operačná sála, desiatky prístrojov, pooperačná liečba, tak každý musí vidieť, že hovorím dobre - operácia je jeden zákrok poprepletaný s mnohými ďalšími a viazaný aj na miesto, kde patrí, teda na operačný stôl. Podobne ako operácia aj "tantra patrí na svoj stôl" (teda na svoj stolček) - do prostredia, kde táto technika vznikla. Tantra je súčasťou hinduizmu a budhizmu a je to technika poznávania (pristupovania k Bohu), kde sex môže byť, ale nemusí byť. To, čo robí dnešná lacná glorifikácia "tantry" (teda toho, čo ani nie je tantra) a tým pádom aj sexu, nie je nič iné, iba ako keby ste zobrali pacienta do maštale a tam ho operovali bez anesteziológa, pooperačného pozorovania a bez množstva ďalších potrebných pridružených krokov/operácií.

Dekadentná európska a americká kultúra zameraná na rôzne senzácie použila systém "tantrických techník" (preto v úvodzovkách, lebo ide o nezmysel a nie o tantru) hlavne pre zárobkovú činnosť. Zo všelijakých seminárov či kurzov si totiž lektor aj rýchlo postaví dom, ale jeho "žiačky" či "žiaci" sa vlastne nič nenaučia. Tantra v prvom rade vôbec nemusí byť iba sex, ale môže byť.

Čo je tantra?

Tantra je cesta, keď človek otvára a uvoľňuje kanáliky lásky k Bohu, nič viac (napríklad aj za pomoci spievania mantier). Oproti obyčajnému sexu (pokiaľ je sex; je však jasné, že sex nemusí byť, pretože tantra je vyznanie lásky) sa líši tým, že spája duchovno so zážitkom, pretože budhizmus i hinduizmus má veľa experienciálnych prvkov - aby človek zažil, nielen, aby iba sedel a čítal knihy.

Tantra je teda zažívanie doplnené vizualizáciou Boha, keď aktér v partnerke vidí Boha (Párvatí) a naopak (keď partnerka vidí v partnerovi Šivu).

Aby bolo zrejmé, tantrický systém nie je jeden, pretože je viac smerov - v hinduizme napríklad šaktizmus (smer zameraný na Božiu Matku ako na absolútneho Boha), potom šivaizmus (kde absolútnym Bohom je Šiva) a pod., ale patrí sem aj budhizmus. Ani Krišna nie je odlúčený od tantry, pretože podľa historických textov mal družku.

V hinduistických/budhistických formách je tantra súbor mnohých dobrovoľných rituálov. V jej praktizovaní okrem vizualizácie božstva prebieha aj uvoľňovanie lásky v kanálikoch našich duší i hmotných tiel. Jej podstatou je SPOJENIE alebo dialóg medzi Bohom Šivom a Párvatí/Šakti (alebo medzi Višnuom a jeho Lakšmí).

Boh Šiva raz sediac na svojej hore Kailáš odpovedal Párvatí, svojej žene, keď sa ho pýtala, aká je najdôležitejšia tantra, takto:
"Je 64 Tantier, ó, môj Pane, Oceán Súcitu, povedz mi, ktorá je najdôležitejšia?"
Šiva odpovedá: "Párvatí, moja drahá, existujú mantra-pitha, yantra-pitha a yoni-pitha. Z týchto je najdôležitejšia určite yoni-pitha".

Slovo pitha v sanskrite znamená "stolček" a "mantra-pitha" je tiež tantra, ale zameraná na spievanie mantier (tiež s potrebou uvoľniť lásku). Yoni tantra (yoni = pošva, vyslovuj joní) je práve tantra, o ktorej je tu reč, hoci táto hlúpa civilizácia si myslí, že "tantra bez sexu nie je tantra".

Našiel som naozaj kvalitné (hinduistické) stránky o tantre a niečo z nich vyberám: "Tantra vždy bola tajná cesta. Dôvodom je, že tantra sa vychyľovala od ortodoxného hinduizmu a mala oponentov. Z tohto dôvodu ľudia, ktorí ju praktizovali, poznanie o tantre tajili a toto platí i dodnes."

Je absolútny nezmysel veriť, že keď pôjdete na tantrický kurz (na internete je veľa ponúk), že sa skutočne naučíte taje tantry - NIKDY! Je to preto, lebo ľudia nevedia rozlíšiť, že tantra patrí do hinduizmu/budhizmu, zároveň aj do utajenia, teda do iného (vnútorného) sveta, ktorý normálne nikde nie je viditeľný. Ľudia tu teda veria tomu, že tantra je iba akýsi "nádherný sex", nič viac. Tantra je súčasťou náboženstva, ale závisí od mnohých kultúrnych prvkov, ktoré ju všetky pospolu robia rýdzou tantrou tak, ako je dobrý čaj dobrým iba vtedy, keď sú splnené všetky podmienky pre jeho výrobu vrátane himalájskeho prostredia (aké je napríklad v meste Dárdžiling, kde sa vyrába jeden z najlepších čajov na svete), ktoré tomu čaju dáva jeho špecifickosť, ktorú v inom prostredí nie je možné získať.

Vratyas ako skupina ľudí je asi historickým prvopočiatkom tantrizmu. Učenia tantry sú v mnohých prípadoch aj pre bežných hinduistov iba trinástou komnatou. Pri zasväcovaní adept prisahá, že zverené tajomstvo nebude ďalej šíriť. Dokonca aj jeden indický novinár, ktorý chcel niečo o tantre napísať (a preto sa nakontaktoval na istú tantrickú skupinu v Indii), cúvol, lebo skupina mu síce dovolila zložiť prísahu a dozvedieť sa niečo viac, avšak s podmienkou, že by už o tantre nikdy nič nemohol písať. Západný neotantrizmus, kde sa kdekto naučí "tantrické umenie", je v ostrom kontraste s ezotericizmom, preto na rôzne "tantrické reklamy" a boom New Age so zameraním na vyučovanie tantier treba pozerať s veľkou nedôverou.

Viac pravdy o tantre (ale aj o joge)

Jedno z desatoro Božích prikázaní je (Exodus 20:2-17): Nevyslovíš krivé svedectvo proti svojmu blížnemu. Kresťanská cirkev má prúdy a tieto moje tvrdenia nie sú odpoveďou na kresťanskú cirkev, ale na konzervatívne prúdy v nej - nech si čitateľ urobí mienku sám (autorom článku Joga a hinduizmus je Jaroslav Jíra - to len pre informáciu, keby ho náhodou stiahli z ich servera). Tento vstup teda nech poslúži ľuďom, ktorí hľadajú pravdu, aby porozumeli, ako mnohí (nie všetci) kresťania deformujú a zavádzajú.

Tento nešťastne napísaný článok kresťanského časopisu Rozmer som sa rozhodol okomentovať (pravdaže, s láskou k autorovi a bez slov, ktoré by hovorili, aké je kresťanské myslenie niekedy zvrhlé), aby sa čitateľ zorientoval.

Je tam napríklad napísané toto:

Tantra - jeden z najväčšmi sa rozvíjajúcich druhov jogy na Západe. V tantre sa tí najpokročilejší stúpenci poddávajú najzvrhlejšiemu spôsobu správania - od ľudských obetí až po sexuálnu perverziu a čarodejníctvo.
Moja reakcia: Je skutočne dobré hovoriť o tantre z pohľadu Západu? Áno, ale to nie je tantra, ale zárobková činnosť, ako vidieť vyššie. Takže toto tvrdenie neobstojí, pretože tu nejde o nič, iba o "západný neotantrizmus" a nie o žiadnu tantru.

Alebo: Na medzinárodnej konferencii hinduistov v roku 1966 prijali ich vedúci predstavitelia princíp kresťanskej misie a rozhodli sa, že zmenia svet.
Moja reakcia: Hinduizmus nie je centralizovaný tak ako RKC (Rímskokatolícka cirkev). Ak RKC niečo prijme, pri rieke Ganga nikto nie je povinný s tým súhlasiť a môže sa rovnako považovať za dobrého hinduistu. Ak katolícka (alebo iná) cirkev niečo prijme za svoje, každý katolík, ak to neuposlúchne, bude v hriechu.

Alebo: V roku 1981 na konferencii o Transcendentálnej meditácii (TM) v Indii vyhlásil jeden z rečníkov, že invázia TM premôže všadeprítomné kresťanstvo.
Moja reakcia: Kto to je jeden rečník? Transcendentálna meditácia je viac-menej kult pre zárobok a má veľa oponentov. Ospravedlňujem sa aj iným milovníkom jogy, ale tento článok o škandáloch v hnutí Joga denného života uverejnil austrálsky časopis - to nie, že by som chcel šíriť nelásku, môj názor je skôr, že organizácie zlyhávajú. Myslím si, že veľa z toho v tom austrálskom časopise ani nemusí byť pravda, len keď o tom píšu iní, tak stojí aspoň sa zmieniť aj o tom, že TM a podobné organizácie mnohí hinduisti naopak nepovažujú za dobre realizované.

Alebo: Z toho vyplýva, že v podstate aj učitelia jogy sú vlastne misionármi hinduizmu!
Moja reakcia: To nie je pravda, lebo joga nemusí nutne súvisieť s náboženstvom, ale možno ju cvičiť (milovať) pre zdravie.

Alebo: Joga spôsobuje deštrukciu pod vplyvom hriechu. Zamestnáva našu myseľ myšlienkami, že naša základná potreba je skôr fyzická a mentálna než morálna, a to je skaza. Popiera existenciu hriechu.
Moja reakcia: To sú lži. Jogu netreba ani cvičiť, bhakti joga je napríklad oddanosť k ľuďom/zvieratám/Bohu cestou lásky. Keby Šiva a Višnu hriech popierali, nebojovali by proti nemu.

Alebo: Posledným cieľom jogy je zničenie individuality človeka.
Moja reakcia: Áno, to si myslí veľa kresťanov, ale presne ide o popretie podmienenej individuality človeka, ako už učil Budha. A rozdiel medzi individualitou a podmienenou individualitou je asi taký, ako medzi človekom, ktorý už auto má a človekom, ktorý ho nemá, ale ho chce.

Hinduizmus je popretím osoby Boha - Zvrchovaného Bytia.
Moja reakcia: Ďalšia lož, pretože asi každý vie, že hinduizmus je náboženstvo a v každom náboženstve je Boh. To, čo popiera Boha, to je ľúbenie materiálneho sveta a joga pomáha toto ľúbenie zjemniť a pomôcť prežiť bolesti, ktoré na nás kladie tento materiálny svet.

Back

 

 
Stránka bola naposledy aktualizovaná: Pozri vlajočku