Hinduism

Himavat

Himavat v sanskrite znamená "ľadový" alebo "zasnežený". Výraz možno preložiť aj ako "boh snehu a veľhôr".

V tejto časti mojich stránok sa zameriam na ázijské hory (Tibet, Čína, Pakistan, India, Bhután...), ktoré majú nejaký náboženský význam, alebo ku ktorým sa viažu nejaké legendy, alebo ktoré ma nejako zaujali. Diakritiku či korektné poslovenčenie názvov niektorých málo známych hôr radšej obídem, aby sa každý, kto nájde tieto stránky, dostal k informáciám o menej známych miestach i v cudzojazyčnom prostredí internetu.

Keďže zoznam je dosť dlhý, kliknutím na názov krajiny sa rýchlo dostanete k miestu, ktoré vás zaujíma. Pakistan, Kašmír (India), Himáčal pradéš (India), Uttarákhand (India) a Harijána (India) a Tamil Nádu (India), Čína (Tibet), Ásam (India), ale aj Nágáland (India) a Sikkim a Západné Bengálsko, Bihár (India), Manípur (India), Mizóram (India), Tripura (India) a Meghalaya (India), Arunáčal pradéš (India) a Uttar pradéš (India), Nepál, Bután a Mjanmarsko (Barma), Srí Lanka. V zozname Bihár, Ásam atď. sú indické štáty (so slovom India v zátvorke).

Himavat je miesto, kde človek pobozká Boha. Alebo Boh človeka?

Rôzne názvy som ponechal zámerne tak, ako ich prepisuje angličtina - "ch" treba čítať ako "č", "sh" ako "š" (napríklad čandrašila), "j" ako "dž" atď.

Prvá hora v zozname bude Kailáš, ktorú hinduisti i budhisti považujú za najsvätejšie miesto na svete (pozri obrázok vľavo).

Kailáš

Kailáš (6638 m) je hora v Číne (Tibet). Leží v blízkosti zdroja niektorých najdlhších riek v Ázii. Štyri náboženstvá považujú túto horu za svätú: Bön, budhizmus, hinduizmus, džinizmus. V hinduizme sa považuje za príbytok Boha Šivu. Kailáš je zosobnením celej Šivovej rodiny - je to Šiva, ale i jeho družka Párvatí a synovia Ganéš a Skanda. Staroveká kultúra Tibetu (Zhang Zhung) sa tiež okolo tejto hory sústreďovala.

Pakistan

 

Hunza

Údolie Hunza je jedným z najexotickejších miest na svete. Údolie poskytuje nádherný výhľad na niektoré z najúžasnejších hôr - Rakapoši (7788 m), Ultar Sar (7388 m), Bojahagur Duanasir II (7329 m), Ghent Peak (7090 m), Hunza Peak (6270 m), Darmyani Peak (6090 m) a Ladyfinger Peak (6000 m). Ľudia z údolia Hunza hovoria jazykom burušaski, ktorý sa podobá baskickému; oba jazyky sú izolovanými jazykmi (čo znamená, že sú naozaj ojedinelé, pretože každý jazyk možno skoro vždy zaradiť do nejakej jazykovej skupiny, izolovaný jazyk nie).


Končiar Shispar v blízkosti údolia Hunza.

Obec Ganeš (Ganesh Village)

Mnoho ľudí v údolí Hunza sa vzhľadom podobá nám Európanom. V maličkej obci s názvom Ganeš (píše sa aj Ganish či Ganish Khun) sa vyskytujú najstaršie nápisy v oblasti vyryté do skál v dávnovekých skriptoch ako Karošti, Brahmi, Gupta atď. Vek niektorých z nich siaha až do obdobia 5000 rokov pred naším letopočtom.

Niektorí mystici i bádatelia hovoria, že údolie Hunza je miesto prepojené s mystickou Šambalou. Čitateľom možno v obraze ukázať napríklad známu knihu Jamesa Hiltona "Lost Horizon". Ide o jedno z veľmi izolovaných miest.

Sakar Sar

Sakar Sar (6272 m) sa nachádza v údolí Chapursan Gojal (Hunza). V dedinke v údolí je svätyňa venovaná istému svätcovi, ktorý prišiel z Afganistanu. Podľa miestnej legendy Baba Gunda prišiel do údolia s prosbou, aby mu dali najesť. Žiaľ, jedlo mu dala iba jedna stará žena. Rozhodol sa preto potrestať celé údolie a zoslal naň povodne a blato. Nikto neprežil, iba táto stará žena.

Bublimoting

Bublimoting alebo Ladyfinger Peak (ženský prst) je špicatá skala (6000 m) v západnej časti horského masívu Karakoram v Pakistane. Názov Bublimoting vychádza z istej nešťastnej princeznej - Bubuli. Miestna legenda hovorí, že jej manžel, mýtický vládca Tibetu, ju za trest posadil na túto vežu. Hneď vedľa tejto špicatej skaly je Uttar Peak (7388 m).

Buni Zom

Buni Zom (6551 m, neďaleko hraníc s Afganistanom) patrí k najmenej prebádaným miestam na svete. Buni Zom je skupina s ďalšími vrchmi, z ktorých mnohé nikto nikdy nezliezol.

Karakoram - obrázok Baltoro Muztagh, Baltisan (Pakistan).

Tirič Mír

Tirič Mír (7708 m) je najvyššia hora Hindúkušu (blízko Afganistanu). Podľa miestnych legiend tento vrch nikto nemôže zliezť, pretože mu v tom zabránia démoni a víly, ktoré tam žijú. Miestni ľudia veria, že hora je príbytkom víl.

Najvyššia hora v Pakistane je K2 (8611 m) a zároveň druhá najvyššia hora na svete.

Veža Muztagh v Pakistane (Karakoram).

Kašmír (India)


Gumbok Rangan

Gumbok Rangan (5320 m) je vysoká skala, ktorá sa nachádza v údolí Kurgiakh. Miestni obyvatelia ju považujú za svätú.

Harmukh

Harmukh je hora, ktorú tiež miestni obyvatelia považujú za svätú a za príbytok Pána Šivu.

Takht-i-Sulaiman

Takht-i-Sulaiman alebo Šalamúnov trón je menší vrch pri meste Srinagar v indickom Kašmíre, na ktorom je postavený dávnoveký chrám (dnes Šivov chrám, ale pôvodne asi budhistický chrám približne z roku 200 pred Kristom, môže však mať ešte oveľa väčšiu históriu, pretože mnohé chrámové stavby boli pokračovaním tých predchádzajúcich). Tento chrám sa na Západe preslávil najmä vďaka domnienkam, že tu bol Ježiš, pretože na schodoch do svätyne je písmo, ktoré o tom hovorí. V časti svojich stránok o sanskrite mám uvedené, že dávnoveké mesto Takšašíla (v dnešnom Pakistane) bolo miestom, kde sa počas vlády dynastie Achaimenovcov (asi okolo roku 530 pred Kristom) hovorilo aramejčinou - jazykom, ktorým hovoril aj Ježiš. Holger Kersten napísal o tomto knihu, len tvrdenia, že Ježiš prežil ukrižovanie a že tu zomrel mi pripadajú nezmyselné. Ale k faktom - jeden nápis hovorí (sú štyri): On je Ježiš (Juz Asaf), prorok izraelských detí.

Snežný leopard, najtajomnejšie zviera na svete (pretože žije vysoko v nedostupných horách a z tohto dôvodu je to asi jediné suchozemské zviera na svete, o ktorom máme najmenej informácií), lezie po skalách obratnejšie ako ten najšikovnejší kamzík vo Vysokých Tatrách a pohybuje sa v nadmorských výškach až do 6,000 metrov nad morom. Loví himalájske kamzíky (a nielen tie), preto možno naozaj zodpovedne povedať, že je veľmi obratný. Vyskytuje sa v celej oblasti Himalájí, ale aj v Rusku, v Číne, v Mongolsku (a pravdaže aj v iných krajinách s vysokými horami v Ázii). Snežný leopard je mačkovitá šelma s najkrajším chvostom na svete. Pozri naozaj pekné video na youtube.com.

Himáčal pradéš (India)


Čamba Kailáš

Jedno z najvýznamnejších náboženských miest v indickom štáte Himáčal pradéš sa pýši krásnou horou Manimaheš Kailáš (5653 m), ktorú poznajú aj pod menom Čamba Kailáš - vzhľadom sa podobá svätej hore Kailáš v Tibete. Čamba Kailáš sa vysoko týči nad jazerom Manimaheš (4080 m). Indovia miesto považujú za Šivov príbytok. Maheš alebo Maheša je Šiva. Obyvatelia štátu Himáčal pradéš jazero i samotnú horu majú v hlbokej úcte.

Obrázok je zložený z dvoch - hore je Čamba Kailáš a dole tzv. steny mani (z mantry Óm mani padmé húm), čo sú skalné dosky (doštičky) alebo skaly s modlitbami. V Nepále / Tibete / Indii sa takéto doštičky (poskladané tak, že vytvárajú steny) nachádzajú na mnohých miestach.

Kinnaur Kailáš

Kinnaur Kailáš (6500 m) je ďalšia hora s veľkým náboženským významom v okrese Kinnaur. Okrem hinduistov ju za svätú považujú aj budhisti.

Rewalsar

Najposvätnejšie miesto budhistov v štáte Himáčal pradéš. Podľa legendy z tohto miesta guru Padmasambhava odišiel do Tibetu, aby šíril dharmu (Budhove učenie).

Údolie Párvatí

Už samotný názov prezradzuje, že toto údolie v indickom štáte Himáčal pradéš je úzko spojené s bohyňou Párvatí. Manikaran (vo výške 1760 m), krásne mesto, láka turistov aj pre svoje liečivé termálne pramene (veľmi pomáhajú pri liečení reumy). Hinduisti veria, že Manu, prvý muž po skaze sveta, ktorý prežil potopu sveta podobne ako Noe, obnovil pokračovanie života práve tu. Nachádza sa tu veľa chrámov, i Gurudwara (náboženské miesto sikhov). Podľa jednej legendy, keď sa Šiva so svojou družkou Párvatí kedysi prechádzal v tomto údolí, Párvatí stratila náušnicu. Našiel ju had, rýchlo ju zobral a zmizol s ňou v hlbinách Zeme. Keďže ju nechcel vrátiť, Šivu to rozzúrilo a začal tancovať svoj hrozný tanec (Tándava), až napokon Párvatí získala svoju náušnicu späť.

Najvyššie vrchy v indickom štáte Himáčal pradéš: Manirang (6593), Shilla Peak / Šila (6132 m), Shipki / Šipki (5669 m).

Uttarákhand (India)


Neelakan

Neelakant (alebo Nilkantha, v sanskrite "modré hrdlo") sa týči nad údolím, kde tečie rieka Alaknanda a stúpa do výšky 6000 m nad mestom Badrinat. Miesto má veľký náboženský význam. Legenda hovorí, že kedysi tu nestála žiadna hora. Pán Šiva raz zablokoval miesto v podobe veľkej hory a tak sa tu zjavila hora Nilkantha. "Modré hrdlo" v súvislosti so Šivom má ešte ďalší význam, a to že raz, aby zachránil svet, vypil enormne mocný jed (Halahala), z ktorého pôsobenia sa mu hrdlo sfarbilo do modra. Je isté, že význam slova Nilkantha súvisí práve s týmto príbehom.

Óm Párvat

Óm Párvat (hora známa aj ako Adi Kailáš alebo Malý Kailáš) je končiar (6191 m) v štáte Uttarákhand. Hinduisti ho považujú za svätý. Vyzerá ako Kailáš v Tibete a úpätie hory skrášľujú dve jazerá - jazero Párvatí a Jonglingkong.

Trišul

Trišul je skupina troch himalájskych blízkych vrcholcov, ktoré pripomínajú Šivov trojzubec (bojovú zbraň).

Trišul (trojzubec) nie je len Šivova zbraň, ale aj veľká hora, ktorá sa na Šivovu zbraň podobá. Trojzubec je jeden z najdôležitejších symbolov šivaizmu a vidieť ho u všetkých Bohov šivaizmu (Ganéš, Skanda, Párvatí).

Swargarohini

Swargarohini je horský masív (6252 m), ktorý pozostáva zo štyroch samostatných vrcholcov. Miesto je spojené s legendami, ktoré vravia, že tu boli Pánduovci, ktorých príbeh spolu s Krišnom rozpráva Mahábhárata.

Bandarpunch

Bandarpunch (alebo Bandarpoonch / Bandarpúnč) je vrchol (6316 m), ktorého názov napovedá, že je spojený s Hanumanom. Názov hory, v preklade "chvost opice" alebo "chvost Hanumana", môže naznačovať, že pôvod legendy o snežnom mužovi (jeti) má predsa len nejaké opodstatnenie.

Hardeol

Hardeol alebo "Boží chrám" (7151 m) je jeden z dôležitých horských vrcholcov v štáte Uttarákhand.

Riši Pahar

Rishi Pahar / Riši Pahar (6992 m) - ako už samotný názov napovedá, je "hora svätého muža".

Nanda Devi

Nanda Devi (7816 m) je druhá najvyššia hora v Indii a celkom najvyšší vrch celý sa rozprestierajúci v Indii. Okolie je zároveň pútnickým miestom a studňou legiend. Jedna z moderných legiend stojí na skutočnosti. Indická vláda spolu s tajnou službou CIA sa pokúsila na vrchol tejto hory umiestniť nukleárne zariadenie na odchytávanie signálov z čínskych základní, ale kvôli obrovskej lavíne sa zariadenie stratilo a doposiaľ ho vraj nikto nenašiel. V dôsledku tohto bola oblasť mnoho rokov uzavretá. O prístupe na túto horu však veľmi dobre informujú aj stránky s informáciami pre horolezcov - vyžaduje sa povolenie (nie však obyčajné).

Nanda Devi v preklade je "Matka, ktorá požehnáva".

Gangotri

Gangotri je mesto v štáte Uttarákhand, kde začína rieka Ganga.

Chandrashila

Chandrashila Peak / Čandrašila (v preklade "Mesačný vrch", 3679 m) je hora, v blízkosti vrcholca ktorej leží chrám Tungnath. Vrchol prekvapí návštevníkov nádherným výhľadom na Himaláje (Nanda Devi, Trišul). Tu postavený chrám zasvätený Šivovi je jeden z najvyššie položených chrámov na svete a azda i jeden z najstarších. Toto miesto patrí do Panča kedar, čo je termín, ktorý označuje päť najposvätnejších miest šivaizmu, ktoré vznikli, vraví legenda, potom, ako Pánduovci zvíťazili v ťažkom boji (ktorý popisuje Mahábhárata). Keďže cítili pocit viny (pretože mali za sebou bratovražednú vojnu), chceli pristúpiť k Šivovi. Ten sa im však rozhodol vyhnúť. Neústupčivosť Pánduovcov nakoniec spôsobila, že Šiva, aby sa im úspešne vyhol, nadobudol podobu býka, ale Pánduovci ho aj tak všade prenasledovali. To nakoniec zapríčinilo, že sa Šiva rozdelil na niekoľko častí, z ktorých pupok je Madmaheshwar, ruka Tungnath, tvár Rudranath, vlasy zapletené do vrkočov Kalpeshwar - všetko sú to miesta, kde má Šiva svoje najsvätejšie chrámy v Indii. Kedarnath (miesto, ktoré robí číslo päť úplným a kde bol Šiva najskôr v podobe býka) považujú za hlavný chrám. Všetkých päť chrámov sa nachádza v štáte Uttarákhand a všetky sú veľmi vysoko v horách. V Indii panuje názor, že chrámy postavili Pánduovci. Hoci všetky sú zasvätené Šivovi, na veľké prekvapenie možno v chrámoch vidieť i vyobrazenia Krišnu.

Rajrambha

Rajrambha je himalájsky vrchol (6537 m), v preklade "nebeská víla" (apsara). Hora má legendy o vílach.

Nanda Kot

Nanda Kot (6861 m) je vrchol v Himalájách (obrázok nižšie), ktorý hinduisti považujú za príbytok bohyne Párvatí. Hora je veľmi krásna a keď ju uvidíte, získate pocit, že ani nie ste v reálnom svete, skôr na mieste, kde začína sci-fi.

Na obrázku vľavo sa vypína končiar Nanda Kot.

Nag Tibba

Nag Tibba (3022 m) je menší vrchol, ktorý sa v legendách viaže k hadím bytostiam Indie, tzv. Nágom.

Mana Peak

Mana Peak (7272 m), na hranici s Čínou (Tibet-India), je z religiózneho pohľadu veľmi dôležité miesto. Na jeho úpätí je malá dedinka Mana v histórii známa tým, že tu mnoho rokov žil Veda Vjása v jaskyni. Vjásova prítomnosť zároveň znamená, že ľudia veria, že práve tu Ganéš napísal Mahábháratu svojim klom, keď mu text diktoval Vjása.

Najvyššie hory v indickom štáte Uttarákhand: Nanda Devi (7816 m), Kamet (7756 m).

Harijána (India)


Samlasan Devi

Samlasan Devi je menší vrch o výške 788 m v štáte Harijána v Indii. Slovo "Devi" v jeho názve napovedá o tom, že má náboženský význam.

Tamil Nádu (India)


Arunáčala

Arunáčala (800 m) je svätá hora v štáte Tamil Nádu, kde je aj svätý chrám. Každý rok v októbri / novembri sa na vrchole zapáli svetlo (Karthigai Deepam). Miesto je veľmi významné pre ľudí, ktorí realizujú učenie Šrí Ramana Maharišiho a zároveň je to jedno z piatich najdôležitejších miest šivaizmu v južnej Indii.

Macaca mulatto je druh opice, ktorá žije aj v oblastiach blízko Himalájí a až vo výške 2,5 tisíc metrov nad morom.

Čína (Tibet)

 

Mianzimu

Mianzimu (6054 m) je hora, ktorú ešte nikto nezliezol a považujú ju za svätú.

Kawagebo

Kawagebo (6740 m) je vrch, ku ktorému chodia pútnici, pre horolezcov má však desivú minulosť. V roku 2001 miestna vláda horolezcom prístup na túto horu zakázala.

Gephel

Gephel je menší vrch, asi osem kilometrov západne od Lhasy, na ktorého úpätí sa nachádza kláštor Drepung.

Emei

Horu Emei alebo Emeišan (3099 m) považujú za jednu zo štyroch najposvätnejších budhistických hôr v Číne a za miesto osvietenia.

Mt. Emei je miesto osvietenia. V mytológii sa viaže k bohyni zhovievavosti (aj s chrámom Guangxiang na tejto hore, je tu však viac chrámov), ktorá tu robila budhistické rituály (umenie tantry).

Chokpori

Chokpori, Chagpori, Chagpo Ri je menší posvätný vrch v tibetskom meste Lhasa.

Gurla Mandata

Tento veľkolepý masívny (7694 m) končiar zdobí západnú časť Himalájí v Tibete. Gurla Mandata susedí s posvätnou horou Kailáš. Miestni obyvatelia túto horu nazývajú Namo Nanyi (alebo Namo Nani) - "Hora víl". Jazerá Manasarovar a Langatso sú v jej blízkosti.

Obrázok je zložený z dvoch - na spodnom vidieť, kde presne sa končiar Gurla Mandata nachádza, orientačný bod je neďaleká hora Kailáš (na mapke krikľavočervené písmeno "K").

 

Gambo Utse

Gambo Utse je menší vrch a Drepung najväčší zo všetkých tibetských kláštorov, ktorý sa nachádza na jeho úpätí asi päť kilometrov od Lhasy. Kláštor založil Jamyang Choge Tashi Palden v roku 1416. Jeho názov vychádza z posvätného miesta v južnej Indii (Shridhanyakataka).

Jomolhari / Džomolhari

Džomolhari (7314 m) je končiar na hranici Tibetu s Butánom, ktorý je pre tibetských budhistov posvätný; veria, že je príbytkom jednej z piatich sestier (päť sestier dlhého života, ochrankýň dharmy - Tsheringma), ktoré chránia Tibet i Bután. Tsheringma je aj druh čaju známeho v Butáne a ľudia tu veria, že čaj prináša dlhý život a prosperitu, že má mnohé zdravotné účinky (na srdce, tráviaci systém atď.).

Cho Oyu / Čo Oju

Cho Oyu je šiesta najvyššia hora sveta s výškou 8201 m nad morom. Čo Oju leží v Himalájách asi 20 km západne od Everestu na hranici s Čínou a Nepálom. Čo Oju znamená "Korytnačia bohyňa". Miestni ľudia ju považujú za svätú.

Kailáš

Kailáš (6638 m) je najposvätnejšia hora hinduizmu, bönizmu a budhizmu, ktorá leží v Číne. Kangrinboqe je názov, pod ktorým tento svätý vrch poznajú miestni obyvatelia. Džinizmus Kailáš tiež považuje za svätú horu.

Zhara Lhatse

K tejto posvätnej hore (5820 m) v Tibete sa viažu významné budhistické legendy už z čias, keď tu pôsobil Guru Rinpoče (Padmasambhava). Budhisti veria, že Padmasambhava prišiel do Tibetu (a neskôr aj do Butánu) z oblasti, kde dnes leží indický štát Himáčal pradéš (konkrétne z miesta Rewalsar - pozri vyššie) a šíril budhizmus (vadžrajánu). Pohľad na tento vrch vyvoláva bázeň a zároveň inšpiruje k duchovnosti.

Zhara Lhatse vyzerá ako z rozprávky.

Tongshanjiabu

Tongshanjiabu (7207 m) je končiar, ktorý leží na spornej hranici medzi Butánom a Čínou a ktorý nikto nikdy oficiálne nezliezol.

Gyala Peri a Namcha Barwa

Gyala Peri (7294 m) je himalájska hora, ktorá leží na začiatku kaňonu Tsangpo (v Tibete). Legendy týkajúce sa tohto vrchu sa opierajú o dvoch bratov, ktorí sú v týchto horách zosobnení. Boh ich poslal do Tibetu ako ochrancov. Majú podobnú úlohu ako duchovný učiteľ Tonpa Shenrab mibo, zakladateľ predbudhistického náboženstva bön (bönizmus). Namča Barwa (7756 m) a Gyala Peri sú spoločníci.

Jazerá

Jazero Manasarovar

Jazero Manasarovar (4556 m) je sladkovodné jazero v Tibete asi 800 kilometrov od Lhasy. Na západ od jazera leží jazero Rakšastal. Je to najvyššie sladkovodné jazero na svete. Budhisti ho spájajú s legendárnym jazerom známym v sanskrite ako Anavatapta (ktoré existuje v strede sveta), kde kráľovná Mája (Budhova matka) počala Budhu. Nádherné miesta v okolí jazera a jeho brehov zdobí niekoľko kláštorov. Najpozoruhodnejší z nich je dávny kláštor Chiu Gompa.

Jazero Rakshastal (Rakšastal)

Rakšastal je jazero v Tibete neďaleko jazera Manasarovar a posvätnej hory Kailáš. Rakšastal nemá rovnakého ducha ako jeho oveľa známejší východný sused (Manasarovar). Pomenovanie Rakšastal odzrkadľuje legendu o démonovi (rakšasa) a preto jazero považujú za sídlo Ravanu - desaťhlavého démona Srí Lanky, ktorý uniesol Rámovi ženu (Situ) a o ktorom píše Rámájana. Manasarovar je okrúhle ako slnko a Rakšastal vyzerá ako polmesiac a preto obe jazerá možno vidieť ako dva protipóly - "deň" a "noc". Veľký kontrast je aj v tom, že Rakšastal má slanú vodu. Podľa hinduistických legiend kráľ Ravana toto jazero vytvoril ako miesto, kde by rôznymi náboženskými úkonmi venovanými Šivovi získal od Šivu dar najničivejších síl.

Jazero Yamdrok

Yamdrok je tiež jedno z tibetských jazier považovaných za sväté.

Namtso

Namtso je najvyššie položené jazero so slanou vodou na svete (4718 m); je to "nebeské jazero", má i niekoľko nádherných ostrovov, ktoré mnohé roky slúžili ako spirituálne miesta. Miestni ľudia veria, že už v dávnej histórii bolo jazero Namtso portálom do samotného neba. Je to miesto, kde počuť, ako ľudia šepotom vyslovujú Božie meno a zároveň miesto, kde Boh prosby ľudí vypočuje. Mongoli ho volajú Tengri Nor alebo Nebeské jazero, ktoré má i svoje nebeské legendy.

Namtso leží v tesnej blízkosti hlavného mesta Tibetu - pozri obrázok.

Ásam (India)

Pohoria (ide skôr o rovinatý kraj) v indickom štáte Ásam ukrývajú najmenej prebádané kúty Indie. Nachádza sa tu najväčší riečny ostrov na svete, Majuli, a aj rieka Brahmaputra. Majuli je centrom višnuizmu a sú tu višnuistické chrámy nazývané satras.

Nágáland (India)


Nágaland je indický štát, ktorý hraničí s indickým štátom Ásam a nachádza sa v najvýchodnejšej časti Indie (spolu s Arunáčal pradéšom). Najvyššou horou (nie vysokou) je tu Saramati. Tento indický štát je prevažne kresťanský, hoci jeho názov (Nágaland) vychádza z hadích bytostí (Nágovia) indickej mytológie.

 

Sikkim (India)


Siniolchu

Siniolchu (6888 m) je jedna z najvyšších hôr v indickom štáte Sikkim. Je to naozaj prekrásna hora, v blízkosti ktorej sa nachádza jazero neďaleko Káčaňdžungy (jednej z najvyšších hôr sveta).

Západné Bengálsko (India)


Sandakfu

Sandakfu alebo Sandakphu (3636 m) je najvyšší vrchol v štáte Západné Bengálsko, India.

Falut

Falut (3600 m) je druhý najvyšší vrchol v Západnom Bengálsku.

Bihár (India)


Jaskyne Barabar

Sú to najstaršie na svete známe v skalách vytvorené jaskyne, nachádzajú sa v pohorí Barabar a vo vzdialenosti asi 25 km severne od druhého najväčšieho mesta v tomto indickom štáte (Gaya, alebo ak chcete - Gaja po slovensky). Jaskyne boli postavené za vlády kráľa Ašóku asi 250 rokov pred naším letopočtom. Každá jaskyňa má svoje meno, napríklad jaskyňa Lomas Rishi bola postavená asi okolo roku 300 (iné zdroje udávajú až 450 rokov) pred Kristom. Je možné, že Ašóka pokračoval v stavbe, ktorú už niekto začal. Ašóka prijal budhizmus, preto ide o posvätné miesta budhizmu. Pohorie Barabar má štyri jaskyne.

Champanagar

Champanagar je budhistické pútnické miesto; jeho názov vychádza z druhu stromu s názvom Champak (ktorý sa tu vyskytuje vo veľkom množstve). Budha na tomto mieste, ktoré leží asi 220 km od hlavného mesta Patna, rečnil a tu pôsobil, preto ho budhisti považujú za veľmi vzácne.

Pragbodhi

Pragbodhi je ďalšia pre budhistov svätá hora v štáte Bihár. Meno Pragbodhi doslovne znamená Pred osvietením. Názov je odvodený od pobytu princa Siddhártu (Budha je ten, kto je osvietený, preto Siddhártha, lebo Budha - rozumej historická osoba - ešte nebol osvietený) v čase pred osvietením. Legendy vravia, že princ Siddhártha tu trávil čas v askéze v malej jaskyni, ktorá sa nachádza na tomto vrchu.

Gurpa

Gurpa je posvätná hora, ktorá sa nachádza v malej dedinke v indickom štáte Bihár. Tento nádherný vrch sa viaže na jedného z najbližších žiakov (Mahá Kassapa) Budhu, ktorého majú budhisti vo veľkej úcte.

Gurpa (obrázok vľavo) je jedno z málo miest budhizmu, kde je duch Budhovho učenia pevne prepojený s proroctvom (teda s časmi, ktoré ešte len prídu).

Manípur (India)

Indický štát Manípur len niekoľko kilometrov od svojho hlavného mesta (Imphal) skrýva menší vrch - Longthabal. Na mieste možno vidieť ruiny starovekého paláca a pozostatky chrámov (ktoré museli byť v histórii veľmi dôležité).

Mizóram (India)

Najvyššou horou tohto indického štátu je Phawngpui (alebo Modrý vrch s výškou 2157 m nad morom).

Tripura (India)

Tento indický štát, skoro celý v náručí iného štátu, Bangladéša (ktorý už nepatrí Indii, hoci z historického pohľadu rovnako ako Nepál bol vždy jej súčasťou), nemá veľmi vysoké hory, ale bohatú históriu a mytológiu. Jeho meno môže byť odvodené od Tripura Sundarí (múdrosť veľkej Šakti). Je to starobylé miesto, kde stovky rokov pôsobila dynastia Manikya. Hlavné mesto indického štátu Tripura je Agartala a pravdepodobne aj bod, kde slovo Agartha uzrelo svetlo sveta (Agartha je podzemné kráľovstvo vyspelej civilizácie; niektorí ľudia veria, že je to mýtus, iní zas tvrdia, že skutočne existuje).

Meghalaya (India)

Tento indický štát cestovatelia poznajú pre jeho nádherné vodopády. Najvyššou horou je tu Maryngksih (1525 m).

Arunáčal pradéš (India)


Takpa Shiri / Takpa Širi

Takpa Shiri je veľmi vysoký himalájsky vrchol, ktorý ešte nikto oficiálne nezliezol. Miesto má výnimočný náboženský význam a nachádza sa v himalájskej oblasti Kangto v nadmorskej výške asi 6654 metrov (rôzne pramene uvádzajú inú výšku). V štáte Arunáčal pradéš je to jedna z najposvätnejších hôr (na hranici s Čínou a Indiou). Miestni ľudia veria, že kto túto horu obíde (obchádzanie hory je dávny rituál pútnikov), prinesie mu to blaženosť. Žiaľ, vo väčšine tradícií sa už nepokračuje kvôli problémom s prekračovaním hraníc s Čínou (tieto problémy v minulosti neboli). Obídenie hory Takpa Širi prinesie človeka na tú istú úroveň, ako keď obíde najposvätnejšiu horu Kailáš.

Mishmi Hills / Pohorie Mišmi

Pohorie Mišmi (Mishmi) sa tiahne z Arunáčal pradéšu až do štátu Ásam. Sú tu ruiny starovekých chrámov (napríklad na hore Nilachal v Ásame). Väčšina pohoria Mišmi sa nachádza (v okrese Dibang) v Arunáčal pradéši. Hory tu majú výšku asi 4500 metrov nad morom. Mnoho svätýň a početné historické miesta (mnohé už iba schátralé) vypovedajú o tom, že tu ľudia praktikovali obete, aj ľudské (zdroj: History Of Upper Assam; L. W. Shakespear, 1914).

Ďalšie hory v štáte Arunáčal pradéš: Kangto, Nyegi Kangsang a Gorichen sú najvyššie hory v tejto časti Himalájí.

Uttar pradéš (India)

Tento indický štát hraničí s Nepálom. Keď sa pozriete na mapu Indie, všimnete si, že ide prevažne o rovinatú krajinu. Nepál, ktorý leží severne, vlastní podstatnú časť tých najvyšších hôr v Himalájách.

Pohorie Vindhya (Uttar pradéš, Madhya pradéš, India)

Inteligentné vtáky, ktorými sa začína príbeh v Márkandeja puráne, žili v tomto pohorí. Bohyňa Šakti v piesni Deví Máhátmjam (súčasť Márkandeja purány) hovorí, ako zabije zlých démonov: "V tom čase sa zrodím z lona Jašody v dome pastiera Nandu a budem prebývať na vrcholcoch hôr Vindhja a oboch ich zabijem." Pohorie nie je príliš vysoké (asi 1000 m), ale je dôležité, pretože delí Indiu na dve časti (na južnú a severnú). Najvyšším bodom je Amarkantak, pútnické mesto v štáte Madhya prádeš.

V Indii sú štyri najviac známe smrteľne jedovaté hady - Naja Naja (Kobra okuliarnatá), Krajta obyčajná (Bungarus caeruleus), vretenica retiazková (Daboia Russellii, známa aj ako Vipera Russellii) a veľmi agresívna vretenica Echis Carinatus. Vipera Russellii je jedna z najnebezpečnejších vreteníc v Indii a možno ju stretnúť v himalájskych horách až do výšky 3000 m nad morom. Kobra kráľovská je zriedkavá (preto sa ani neuvádza v zoznamoch najnebezpečnejších hadov, hoci je tiež jedovatá) a nachádza sa aj vo vyšších výškach.

Nepál


Káčaňdžunga

V slovenčine sa uvádza aj Kančendžonga. V oblasti žije démon Káčaňdžunga. Britská geologická expedícia tu v roku 1925 spozorovala dvojnohé zviera a takto sa na Západ dostal mýtus o snežnom mužovi (jeti). Káčaňdžunga sa nachádza na hranici medzi Indiou a Nepálom a je to tretia najvyššia hora (8586 m s) na svete po Evereste a K2.

Annapurna

Annapurna (8091 m), v preklade "Bohyňa úrody" (v sanskrite "anna" - uvarená ryža; "purna" - plná) je v hinduizme "univerzálna bohyňa, ktorej prítomnosť živí" (Annapurna Deví).

Machapuchare

Machapuchare alebo Machhapuchhre (6993 m), v preklade "rybí chvost", je hora, ktorú miestni ľudia považujú za svätú a spájajú ju so Šivom.

Makalu

Makalu (8463 m) je piata najvyššia hora sveta. Je to izolovaný štít v tvare pyramídy.

Khumbila

Khumbila alebo Khumbu Yul Lha (5761 m) je názov hory ("boha Khumbu"), ktorú šerpovia považujú za posvätnú.

Ama Dablam

Ama Dablam je končiar vo východnej časti nepálskych Himalájí a považujú ho za "himalájsky Matterhorn" (s výškou 6856 m nad morom). Ama Dablam znamená "náhrdelník matky"; hrebene na oboch stranách štítu vyzerajú ako ruky matky (ama), ktorá chráni svoje dieťa.

Najvyššie končiare v Nepále sú: Mount Everest (8850 m), Káčaňdžunga (8586 m),
Lhotse (8501 m), Makalu I (8463 m), Dhaulagiri (8167 m), Manaslu I (8163 m), Annapurna (8091 m).

Bután


Jomolhari / Džomolhari

Jomolhari (asi 7000 m nad morom) je v Butáne pre budhistov jedna z najposvätnejších hôr a na mieste je niekoľko ďalších "duchovných studní" vrátane meditačných jaskýň. Keďže je na hranici s Čínou, končiar je uvedený aj vyššie v časti hôr Tibetu.

Džomolhari ukrýva aj chrám a vo veľkej výške nad morom; niektoré zdroje hovoria až o výške 4000 m. Pre obyčajného človeka nie je ľahké všetky informácie overiť najmä z dôvodu, že Bután bol dlho izolovaný od sveta a doposiaľ ostal pre západnú civilizáciu menej zaujímavý ako Tibet či India.

Údolie Paro

Legenda hovorí, že Padmasambhava, tantrický mystik, ktorý priniesol budhizmus do Butánu asi okolo roku 747 nášho letopočtu, tu lietal na tigrici (poznajú ju tam pod menom Ješe Tsogyal, bez poslovenčenia Yeshe Tsogyal) - polomytologické ženské božstvo (dakini). Údolie Paro má mnoho iných atrakcií a je to jedno z najkrajších miest na svete (s výškou okolo 2000 m nad morom).

Kula Kangri

Kula Kangri (7538 m) je najvyššia hora v Butáne (na hranici s Čínou).

Mjanmarsko (Barma)


Hkakabo Razi

Hkakabo Razi (okolo 5800 m) je najvyššia hora v juhovýchodnej Ázii, nachádza sa v severnej oblasti krajiny.

Srí Lanka


Srí Pada

Srí Pada alebo Adamova hora (2243 m) je najvyššie miesto na Srí Lanke. Chodí sem veľa budhistov, pretože tu, ako veria, Budha zanechal odtlačok svojej nohy. Hinduisti považujú Srí Padu za expanziu Šivovej hory Kailáš v najjužnejšej časti indického subkontinentu a moslimovia veria, že tu žil prvý človek, Adam. Tejto nádhernej hore sa venujú rôzne zaujímavé stránky. Pozri.

Back

 
Last updated: Click on the English flag