Ezoterika

Šambala

Aj s obrázkom.

Vraví sa aj, že je to Gyanganj - domov nesmrteľníkov. Niektorí ju volajú Šambala (Shambala), Shangri-La (Šangrí-La) alebo Siddhashram a veriaci veria, že je to nebeské kráľovstvo.

Snežný leopard je mačkovitá šelma a ľuďom najmenej známa, pretože sa pohybuje vo veľkých výškach, až do 6000 m nad morom. Je takmer nemožné ju stretnúť a tým pádom naše informácie o tomto zvierati sú veľmi chabé. Snežný leopard je najmystickejšie zviera na svete a jediná šelma vyskytujúca sa v takých nadmorských výškach - po skalách skáče obratnejšie ako ten najšikovnejší kamzík, ktorého dokáže pravdaže aj uloviť. Väčšinou samotárske zviera (ľuďom sa vyhýba), snežný leopard je tajomstvom kdesi na prahu nedostupných hôr, kde miznú aj stopy Šambaly. Ak má človek veľké šťastie, podarí sa mu snežného leoparda stretnúť.

Dávnovekí Číňania verili, že zakladateľ taoizmu, Lao-c’, odišiel žiť svoj večný život do Kunlun Shan - horského pohoria západne od Číny kdesi pri hraniciach s dnešným Ujgurskom. Briti pri kolonizácii Indie sa dozvedeli o legendách o Šambale a neskôr ich spopularizovala teozofická spoločnosť (Blavatská atď.). Jedným z prvých autorov Západu, ktorý napísal knižku o Šambale, bol James Hilton (Lost Horizon, 1933). V knihe sa píše, že ľudia tu žijú stovky rokov. Ale o Šambale a o jej osvietených kráľoch hovoria aj staré tibetské knihy.

Nedávno som dostal z Indie email, kde mi jeden čitateľ píše, že môj článok o Šambale je veľmi zaujímavý. Vyšiel odtiaľ hinduizmus i budhizmus - obidva systémy myslenia tvoria jeden prekrásny celok, ktorý podľa čitateľa nie je vôbec oddelený. Osvietení králi však na Zemi nepozorujú nič iné, iba túžbu po moci a bohatstve a podľa proroctva z tohto doposiaľ neviditeľného sveta vyjde budúci kráľ sveta (Rudra Čakrin), aby zničil jeho sily zla.

V Šambale žije veľmi vyspelá civilizácia, čo potvrdzujú i dávne tibetské spôsoby diagnostikovania a liečenia rôznych, i veľmi vážnych chorôb. Čínska akupunktúra nie je výnimkou. kalachakra

O Šambale panuje aj názor, že existovala ako fyzické kráľovstvo, ktorého obyvatelia však dospeli k takému poznaniu (na konci ktorého bolo duchovno, nie plný mešec), že fyzicky zmizli z tohto sveta. Jej fyzický pôvod musel byť neďaleko Kašmíru, ale dnes koryto tohto dávneho kráľovstva nie je možné identifikovať presne, iba približne - buď niekde v pohorí Hindúkušu (Chakholi Zom, Buni Zom SS, Gordoghan Zom, Shachio Kuh Zom, čo sú pomerne dosť vysoké hory), alebo v oblasti Satludž.

O fyzickom koreni Šambaly smerom na západ od Tibetu hovoria texty predbudhistického náboženstva Bön, ale i budhistické knihy, v ktorých sa spomína kráľ Šambaly Suchandra (stránka kalachakranet.org napríklad uvádza, že Suchandra prišiel za Budhom z oblasti severne od Kašmíru). Zdroj Šambaly a jej magický drahokam Cintamani bol azda niekde tu.

Hovorí sa, že Šambala existovala niekde v Kašmíre, vraj v blízkosti údolia Hunza.

O raji na východe píše aj biblia (Genezis 2:8): Potom Hospodin Boh vysadil na východe záhradu v Édene a postavil tam človeka, ktorého utvoril.

Viac o Šambale.

Back

 

 
Stránka bola naposledy aktualizovaná: Pozri vlajočku