FreeBSD - operating system
FreeBSD - operačný systém
The operating system for freedom
freebds hammer splash

Informačná stránka o operačnom systéme FreeBSD

 

MaheshaBSD

http://www.freebsd.nfo.sk/hinduizmus/

  3 Stars

Novinka: MaheshaBSD je nová LiveCD distribúcia FreeBSD od autora týchto stránok a možno ju stiahnuť tu, kde sú aj ďalšie autorove projekty. K dispozícii je aj USB img obraz k stiahnutiu.

Článok o MaheshaBSD mi vyšiel v časopise BSD Magazine v marci 2012.

MaheshaNetBSD - takmer to isté čo MaheshaBSD, ale dielo je postavené na NetBSD. Ide o USB distribúciu, asi jedinú na svete aj s balíčkami. USB MaheshaNetBSD je zapisovateľné, preto nie je problém čokoľvek doinštalovať.

MaheshaDragonFlyBSD - LiveCD/USB postavené na DragonFlyBSD.

SONaFR - OpenBSD router

FreeBSD distribúcia - MaheshaBSD

MaheshaBSD

V prvom rade si treba ujasniť slovo "distribúcia". Linux je v IT terminológii iba jadro a (Open,Net)FreeBSD jadro a základný systém spolu. Linux teda vyzerá tak, že má jadro + jeden z piatich boot manažérov + jeden z piatich správcov pre balíčky (apt, rpm atď.) + rôzne knižnice. Vo FreeBSD takéto niečo neexistuje (hoci je možné vytvoriť iný balíčkový systém). Ak z PC-BSD odoberiete možnosť inštalovať PBI balíčky, nič nestratíte, lebo stále budete môcť balíčky inštalovať pomocou pkg_add. Pokiaľ SuSE Linux nebude mať balíčkový systém RPM, budete mať obrovské problémy niečo doinštalovať (a tým pádom aj používať tento Linux).

Linux je teda iba jadro a balíčky + doplnky ho robia tým, ako ho vývojári nazývajú (Ubuntu, Slackware atď.). Tento rozdiel je veľmi podstatný, pretože môže vzniknúť mýtus (a je veľa mýtov, ktorým ľudia veria), a to že ak niekto vytvorí novú FreeBSD "distribúciu", podobá sa to chaosu, ktorý je v Linuxe. Proti Linuxu nič nemám, ale vadí mi, ak niekto verí mýtom a nie skutočnosti - tá je taká, že pokiaľ si stiahnete akúkoľvek "distribúciu" FreeBSD, pokiaľ obsahuje FreeBSD jadro a FreeBSD základný systém, je nevhodné porovnávať "distribúcie" FreeBSD a "distribúcie" Linuxu, pretože v Linuxe "distribúcie" vyzerajú tak, že sa niekedy až moc od seba odlišujú. FreeBSD nemá nijaké iné knižnice a ani nijaký iný balíčkový systém. Z tohto pohľadu teda PC-BSD nie je nič iné, iba čisté FreeBSD, ale na jeho vrchu je niečo viac.

MaheshaBSD teda nie je "distribúcia" v tomto zmysle slova. Nie je to nič iné ako FreeBSD iba poskladané tak, aby človek mohol vykonávať isté úkony po nabehnutí z CD alebo USB (napríklad odheslovať Windows pomocou balíčka chntpw, alebo vrátiť vymazané súbory pomocou balíčka PhotoRec).

MaheshaBSD je Live CD a Live USB (FreeBSD 8.0 a 9.0) modulárne dielo od autora týchto stránok a odpovie na mnohé otázky začiatočníkov. Je to predovšetkým "toolkit" pre poriešenie mnohých nepríjemných situácií a systém nechce nahradiť, t. j. suplovať iné distribúcie. Ak sa pozriete okolo seba, uvidíte až 1008 linuxovských distribúcií. Ak ste z BSD komunity a sused vás požiada o odvírenie počítača, pretože sa mu do Windows dostal vírus, na odvírenie v BSD komunite nemáte nijaké Live CD - budete musieť skúsiť Linux. Aby ste to nemuseli robiť, stiahnite si MaheshaBSD.

Systém po nabehnutí prehrá CD, mp3 i ogg audio súbory, v X prostredí možno písať dokumenty, pozerať video na Youtube či lokálne (MPlayer), užívatelia môžu byť anonymní (TOR), obnovia si aj stratené diskové oddiely (TestDisk), preskenujú si NTFS oddiely antivírom (ClamAV Antivirus), alebo obnovia vymazané súbory (pomocou PhotoRec). Na NTFS disky dáta zapíšete ich pripojením:
ntfs-3g / dev/ad0s1 / mnt

Licencia Adobe Flash zakazuje redistribúciu svojho pluginu, ale v prostredí tohto Live CD/USB si môžete Adobe Flash stiahnuť (verziu pre Linux) z internetu, uložiť (ako súbor *.gz) do /root alebo /home/user/guest adresára a potom iba použiť príkaz "flash". Napokon treba pravdaže reštartovať Firefox alebo SeaMonkey a ihneď môžete pozerať videá na Youtube.

Skript "flash" automaticky rozbalí stiahnutý súbor *. gz (Adobe Flash) a plugin aj nainštaluje, pretože obsahuje k tomu určený príkaz (/usr/local/bin/nspluginwrapper -v -a -i).

MaheshaBSD má čosi vyše 650 MB (ISO súbor) s jednoduchým X Window manažérom IceWM aj s ikonami na ploche. Keď toto CD nabehne, môžete ho expandovať skriptami a potom sa vrátiť späť do minimálneho prostredia MFS pomocou skriptu goback. MaheshaBSD potrebuje minimálne 139 MB RAM. Žiadny pevný disk netreba.

Čo možno s týmto CD robiť?

Dokonca aj hrať šach. Alebo anonymne surfovať pomocou TOR. Používateľom stačí kliknúť na ikonu prehliadača Dillo (v X), ale predtým pravdaže musia spustiť TOR a Polipo softvér. V účte root všetko za vás urobí príkaz anon. V užívateľskom účte "guest", ak chcete, aby úspešne bežal TOR, Polipo proxy server je nutné spustiť ako administrátor.

Zdieľanie

Táto vec má aj VNC Server, pomocou ktorého môžete vidieť desktopy iných počítačov. Ak sa chcete pripojiť k pracovnej ploche MaheshaBSD, napíšte do príkazového riadku vncserver buď v účte root alebo v užívateľskom účte (na počítači, ktorý bude k dispozícii ako VNC server).

MaheshaBSD nepostráda ani FTP Server - vsftpd, ktorý spustíte príkazom:
/usr/local/libexec/vsftpd &

Jeho konfiguračný súbor je už upravený, takže môžete hneď kopírovať súbory obojstranne (1 PC <> 2 PC), čo sa ukáže ako veľmi vhodné riešenie pri záchrane dát (napríklad zo staršieho notebooku).

Po spustení MaheshaBSD z CD/USB/DVD môžete použiť aj firewall - paketový filter (pf) z OpenBSD, ktorý má FreeBSD v sebe už zabudovaný a jeho konfiguračný súbor /etc/pf.conf je už upravený pre okamžité používanie. Jediné, čo musíte urobiť, je zmeniť predvolené sieťové zariadenie (rl0) na to svoje, čo urobíte v súbore /etc/pf.conf v časti "login interface". dhclient je potrebné reštartovať, čo urobí maličký fw skript v /root/bin (netreba vypisovať celú cestu, stačí v príkazovom riadku zadať: fw).

Príkazom startx z konzoly sa spustí X Window (IceWM s ikonami na ploche). Predvolený ovládač je "vesa", ale môžete tiež skúsiť skript startxnv (nvidia video ovládač), alebo startxati (ati ovládač). MaheshaBSD vychádza v ústrety aj emulátorom ako Qemu a VMware. Pokiaľ sa toto distro rozhodnete použiť v Qemu, do prostredia X sa dostanete pomocou skriptu startxcirrus; a vo VMware pomocou startxvmware.

Na kamarátovom notebooku Lenovo R51 vesa ovládač nefungoval, hoci na iných notebookoch (vyskúšal som ich asi štyri) všetko išlo ako po masle, a to vrátane zvuku i X Window. Pokiaľ však X nepôjde, xorg.conf treba vygenerovať nanovo:
Xorg -configure

Vo verzii MaheshaBSD 2.0 je skript startxaut, ktorý toto všetko urobí automaticky. Treba však povedať, že novšie verzie Xorg nepotrebujú súbor /etc/X11/xorg.conf, ale človek nikdy nevie, ako sa správa rôzny hardvér, preto tie skripty.

MaheshaBSD podporuje písanie dokumentov, aj v sanskrite pomocou môjho Xmodmap súboru, ďalej konverziu textových súborov do počuteľnej audio podoby (espeak), takže si môžete vypočuť tipy v angličtine zadaním príkazu speaktips a pod. Ak audio ovládače náhodou nebudú fungovať, určite je to možné poriešiť ich uvoľnením z jadra pomocou kldunload a načítaním iných. Systém MaheshaBSD bol otestovaný asi na desiatich počítačoch.

Hlasitosť zvuku v textovej konzole porieši aumix a v prostredí X Window je k dispozícii ikona.

Ako jeden človek na všetko nestačím, preto navštívte anglickú časť a ak neviete anglicky, použite Google Translate.

ISO (a USB img) súbor možno stiahnuť a vyskúšať.

Chcem sa zároveň aj poďakovať tímu RootBSD.Net za poskytnutie priestoru. Tipy a návody sú zatiaľ iba v anglickej časti.

 

Unix is like Zen