FreeBSD - operating system
FreeBSD - operačný systém
The operating system for freedom
freebds hammer splash

Informačná stránka o operačnom systéme FreeBSD

Je možné, aby pod FreeBSD bežal iný operačný systém?

FreeBSD má natívnu podporu pre Linux, ale ak sa spýtate, ako spustíte pod Unixom svoje aplikácie pre Windows 95/98/2000/XP, tu je odpoveď:

Existuje viac, ale tu uvedieme zatiaľ tri emulátory - prvý, teda Wine, však nie je emulátor (neemuluje totiž procesor), hoci sa zvykne niekedy aj takto označovať.

1) Wine (http://www.winehq.org)

Je súčasťou balíkov každej distribúcie FreeBSD, možno navštíviť napr. stránku www.freebsd.org/ports a Wine vyhľadať. Balík je k dispozícii aj na rôznych linuxovských (unixovských) ftp serveroch. Aplikácie MS Windows spúšťa z prostredia X Window priamo, t. j. napr. príkazom "wine /C/MSOFFICE/winword.exe". V KDE/GNOME pravdaže môžete použiť asociácie (kedy kliknutím na EXE príkaz sa tento automaticky spustí cez Wine). Aplikácia Wine je vo vývojovom štádiu, ale s mnohými Windows aplikáciami si poradí.


Na obrázku vidieť Microsoft Word 2000 a starý Dreamweaver na systéme FreeBSD 7.2 (takto samozrejme Windows aplikácie bežia rovnako pekne aj vo vyšších verziách FreeBSD) v plnej kráse; balíky inštalované cez Winetools či q4wine (KDE) (nadstavby Wine) bežia spoľahlivo v prostredí Wine. Trochu zložitejšiu konfiguráciu si uľahčíte tzv. Wine frontendmi (nadstavby Wine). Jedným z nich je napríklad q4wine (zadarmo) a ďalší je Bordeaux (pozri obrázok vyššie). Word zbehne aj makrá, ak však niekomu ide len o kompatibilitu s MS Word, lepšie mu bude používať balík Openoffice.org. O Bordeaux som napísal aj článok.

2) VMware (http://www.vmware.com)

Emulátor VMware je užívateľsky priateľský; simuluje aj BIOS; problémy však môžu nastať (nielen vo FreeBSD) pri hardvérových zariadeniach ako sú napr. televízne tunery atď. Z vlastnej skúsenosti môžem plne pochváliť tento emulátor. Pri slabšej mašine však cítiť, že VMware je pomalý. Do prostredia VMware sa nainštaluje celý systém MS Windows; v emulátore sú prístupné aj CD alebo ZIP/LS120 ATAPI mechaniky. Inštalácia je ľahká, ale vo FreeBSD musíte použiť staršie verzie VMware, lebo port pre vyššie verzie nie je k dispozícii. Najprv vytvoríte virtuálny disk (súbor, z ktorého VMware spustí systém). Potom ho pripravíte k používaniu fdiskom zo systémovej diskety (napr. Windows 98), pomocou ktorej predtým nabootujete systém. V prípade vyššej verzie Windows použijete inštalačné CD. Virtuálny disk naformátujete a vytvoríte na ňom systém DOS/FAT32 atď.; VMware dokáže nabootovať z CD, ale ak nemáte bootovateľné CD Windows 98/95, iba pomocou diskety sprístupníte CD mechaniku, do ktorej vložíte inštalačné médium Windows 95/98 a tak nainštalujete MS Windows 95/98/ME. Samozrejme, rovnako to platí i o W2K či Windows XP.

Virtuálny systém MS Windows sa môže nachádzať kdekoľvek v Linuxe/FreeBSD ako jeden veľký súbor (aj na disku FAT32), napr. windows95.vmdk (alebo *.dsk v starších verziách VMware), ktorý vytvorí inštalačný wizard VMware. Inštalácia MS Windows môže zabrať čas. Windows XP pôjde oveľa pomalšie ako Windows 95/98, preto v tomto texte systémy ako XP nebudem spomínať. Emulátor možno použiť aj ako prostredie pre Windows NT, 2000, XP, ale aj Linux, resp. všetky OS, ktoré VMware podporuje. Pre FreeBSD sú k dispozícii staršie verzie VMware zadarmo a port VMware vyhľadáte na stránke www.freebsd.org/ports.

3) Bochs a Qemu

Tieto emulátory neťahajte z ich domovských stránok - tie by mali skôr slúžiť iba ako informácie (novinky, manuál atď.) - radšej navštívte stránku http://www.freebsd.org/ports/, pretože sú už dávno portované do FreeBSD a sú súčasťou FreeBSD balíkov (packages). Okrem Linuxu, FreeBSD, Solarisu atď. sa dajú nainštalovať aj pod OS/2. Fungujú ako VMware, ale sú pomalšie; tiež dokážu simulovať celé prostredie DOS/Windows 3.x, Windows 9.x, XP, resp. tieto systémy do nich možno inštalovať podobne ako v prípade VMware (vytvorením disku, pripravením disku fdiskom, naformátovaním). Oproti VMware majú Bochs a Qemu tú výhodu, že ich možno použiť na viacerých systémoch (FreeBSD, Linux, Solaris, OpenBSD, Windows 95/98, OS/2...). VMware použijete iba tam, kde ho zbehnete (a jeho zbehnutie, okrem Linuxu a Windows, je dosť obmedzené z pohľadu rôznych systémov); v prípade jeho starších verzií vám ešte vznikne problém s konverziou virtuálneho disku - ak ste napr. použili najnovší VMware Workstation pod Linuxom, vo FreeBSD, kde sú funkčné iba staršie verzie VMware, virtuálny disk možno (alebo určite) ani neotvoríte.

4) VirtualBox

Tento jedinečný emulátor mi spoľahlivo funguje vo FreeBSD 8.0 a je skutočne rýchly.

Aplikácie iných systémov pod FreeBSD

Pre pamätníkov: Na obrázku vidieť linuxovský StarOffice 5.1, ako beží v štandardnom rozhraní X Window na FreeBSD 4.0. V pozadí je GIMP a prehrávač mp3 súborov X11amp spolu s inštalačnou a konfiguračnou utilitou sysinstall. Text v StarOffice je písaný v Češtine zámerne.

Dá sa FreeBSD nainštalovať spolu s Linuxom na jeden disk?

Áno. Takáto konfigurácia býva častá. Pod FreeBSD si sprístupnite Linux a pod Linuxom FreeBSD (Linux však treba nakonfigurovať tak, aby podporoval formát disku typu "ufs", resp. "BSD" - aktivujte modul "ufs" príkazom "insmod ufs"). FreeBSD bez problémov pripojí aj diskový oddiel EXT3 rovnakým príkazom, akým pripájate diskový oddiel ext2 (mount_ext2fs /dev/ad1s2 /mnt). Možnosť pripojenia partície ufs (formát disku BSD) z Linuxu a naopak - možnosť pripojenia disku ext2  a ext3 z FreeBSD - uľahčuje spúšťanie linuxovských binárnych súborov najmä z FreeBSD a aj prenos potrebných súborov.

Unix is like Zen