wrm.gif


 

One Floppy MP3 Player

 

GANEŠ ŠIVA ATLANTIS ANARCHIA

Esoteric ENGLISH LANGUAGE

1FCD-OpBSD-1.0 aka Karma BSD je jednoduchý OpenBSD MP3 prehrávač na jednej diskete, ktorý pripojí NTFS, UDF, EXT2FS, DOS disky vrátane NFS (sieť) a prehrá MP3 súbory na USB i CD/DVD USB externých zariadeniach (môžu využiť aj slepci s hocijakým starším počítačom)

1FCD-OpBSD-1.0 aka Karma BSD, Copyright (c) George Sipos, marec 2008

Download Karma BSD

Kontakt

Moje tri projekty (KarmaBSD, SONaFR a 1FCDBSD) na bootovateľnom CD (s možnosťou multiboot).

OpenBSD MP3 prehrávač na jednej diskete

Jednoduchý návod

Tu som sa rozhodol umiestniť svoj ďalší maličký výtvor - 1FCD-OpBSD-1.0 aka Karma BSD, ktorý som otestoval a s ktorého schopnosťami som bol spokojný. Vznikol tak maličký jednodisketový MP3 prehrávač na báze OpenBSD 4.1 s pokynmi vo farebnom texte, ktoré aj tu popíšem. OpenBSD ako systém si určite zaslúži niekoľko slov, ktorých obsah možno poznáte. Ak sa však chcete rýchlo dozvedieť niečo o Open BSD, kliknite sem.

MaheshaBSD na stiahnutie - surfuj anonymne

Ako používať 1FCD-OpBSD-1.0 aka Karma BSD?

Inštalácia

Vo Windows (W2K/XP/W3K) je potrebné použiť rawwritewin.exe (alebo ntrw.exe) a obraz diskety obsiahnutý v súbore karmabsd10.zip (karmabsd.img) zapísať na disketu. V Unixe stačí zadať: (FreeBSD, Linux = /dev/fd0; OpenBSD = /dev/fd0a):

dd if=karmabsd.img of=/dev/fd0a

Čo je Karma BSD?

1FCD-OpBSD aka Karma BSD je jednodisketový OpenBSD MP3 prehrávač, ktorý okrem prehrávania MP3 súborov z CD/DVD: ISO9660 pripojí aj USB, NTFS, CD/DVD: UDF, NFS (Network File System), MFS (Memory File System), EXT2FS či MSDOS FAT súborové systémy a dokáže zo všetkých prehrať MP3 súbory pomocou vytvorenia playlistu, ktorý zapíše do /tmp adresára skript mpg alebo 1 (CD zariadenie pripojí do /cdrom) a 2 (CD zariadenie pripojí do /cdrom2). Skripty "1" (/cdrom) a "2" (/cdrom2) automaticky pripoja iba CD/DVD s ISO9660 formátom do zodpovedajúcich adresárov. Aby to bolo jednoduchšie, ak si pripojíte hocičo do adresára /mnt2 (NTFS disk, EXT2FS atď.), stačí použiť už len mpg skript (do príkazového riadku napísať "mpg").

Pred niekoľkými rokmi som spustil projekt 1FCDBSD-1.0, ktorý však stojí na dnes už veľmi staručkom FreeBSD 4.5 a Karma BSD naopak na jednom z poslednejších (rok 2008) OpenBSD (4.1). Tým pádom je lepšia funkcionalita pre prehrávanie audio súborov (MP3). Dnes nemá veľký zmysel pokračovať v týchto projektoch, keďže disketové mechaniky sa už veľmi nepoužívajú.

Keďže Karma BSD umožňuje pripojiť takmer akýkoľvek disk, po čom som túžil už dávnejšie pri trápení sa so starším notebookom s pokazenou CDROM mechanikou (hoci notebooky, aj tie predpotopné, majú skoro všetky USB porty), Karma BSD sa dá použiť aj ako jednoduchý a maličký nástroj pre kopírovanie dát - z USB kľúčov prekopírujete na disk inštaláciu FreeBSD alebo Windows 98/ME, dokonca je možné použiť aj sériovú konzolu (otestované) - to pre prípad, keby mal notebook pokazený displej a bootuje z diskety (pozri tip 7 nižšie). Popri prehrávaniu MP3 súborov je možné teda ešte aj takéto využitie.

Karma BSD ďalej podporuje pripojenie NFS do adresára - sieťový počítač sa zobrazí v adresári, napr. v /mnt, odkiaľ môžete prehrávať MP3 súbory, ale aj spúšťať iné binárne súbory, napr. mp3blaster, ak ste ho skompilovali v OpenBSD staticky. mp3blaster si pravdaže ľahko skompilujete z /usr/ports a budete mať aj podporu pre súbory typu ogg.

Minimálne požiadavky

386 procesor, 8 MB RAM - ale pozor, pre prehrávanie MP3 toto nie je dobrá konfigurácia, keďže dekompresia MP3 súborov je náročná na procesor, hoci by 386 systém mal po štarte z diskety Karma BSD nabehnúť. Odporúčaná konfigurácia je Pentium 133 MHz a 16 MB RAM. Tento softvér (Karma BSD) bol testovaný na notebookoch Toshiba 220 CS (48 MB RAM, 133 MHz Pentium), Compaq (200 MHz Pentium, 64 MB RAM), IBM T23 (1 GHz Pentium III a 256 MB RAM) a ešte na niekoľkých stolných počítačoch, kde bezchybne fungoval. Rovnako funguje aj v QEMU emulátore.

TIPY

POZOR! Ak nemáte s Unixom skúsenosti, príkazy ako fdisk, disklabel či newfs nepoužívajte, lebo môžu poškodiť (vymazať) dáta na vašich diskoch a zodpovednosť bude na vašej strane. Stačí, ak namiesto rfd0a napíšete rwd0a a môžete tak vymazať dáta na pevnom disku. Tento systém (Karma BSD) je určený pre staršie počítače a na svoje disky si vždy musíte dávať pozor. Karma BSD pracuje v pamäti, preto je možné počítač kedykoľvek vypnúť, aj vybrať disketu a použiť inú - ale pozor, ak máte pripojený linuxovský disk (či OpenBSD disk), tento pri ďalšom štarte bude hlásiť, že bol surovo odpojený. Preto takéto disky, ak ich máte pripojené, najprv odpojte (pomocou umount).

Pre prehranie MP3 CD postačí ho dať do CDROM mechaniky počítača a spustiť tento maličký systém z diskety - sám nabootuje a nie je závislý od nijakého operačného systému. Nepotrebujete Windows a ani Linux. Karma BSD je operačný systém. Potom stačí do príkazového riadku napísať "1" (alebo "2" - pravdaže bez úvodzoviek) a Karma BSD prehrá všetky MP3 súbory na CD/DVD. Pre prehranie ďalšej skladby stačí použiť klávesy Ctrl+C a pre ukončenie aplikovať Ctrl+C dvakrát.

Na obrázku vidieť Karma BSD prehrávať indické mantry cez sériovú konzolu v prostredí Windows pomocou programu Putty - tým pádom budete mať aj prístup k druhému PC (notebooku) s pokazeným displejom. Výhodou sériovej konzoly je, že pre sieťové prepojenie nič nie je potrebné konfigurovať, resp. žiadané sú iba minimálne kroky. Počítač môže mať prasknutý PCMCIA slot, alebo nemusíte ani vedieť, či vôbec PCMCIA kartu (pre sieťové pripojenie), akú sa pokúšate použiť, operačný systém notebooku vôbec podporuje.

TIP 1: Ako vytvoriť súborový systém MSDOS
Karma BSD obsahuje newfs_msdos, ale aj fdisk, disklabel a iné nástroje. Pre vytvorenie MSDOS formátu treba zadať: newfs_msdos /dev/rwd0i (-F je FAT, príklad: -F 16, alebo -F 32: newfs_msdos -F 32 /dev/rwd0i)

TIP 2: Ako nakonfigurovať NFS
Pomocou ifconfig treba nastaviť sieť. Stačí napísať ifconfig do príkazového riadku, systém potom vypíše zoznam sieťových kariet, ktoré rozpoznal na vašom systéme (sieťové zariadenia, ktoré má zadefinované v jadre; keďže ide o minimalistickú verziu BSD, je úplne jasné, že nie všetky podporované karty boli zakompilované do jadra). Pre obsiahlejšie informácie o konfigurácii siete treba pozrieť do časti SONaFR. Na hlavnom počítači (v OpenBSD, nie na PC, kde beží Karma BSD) treba zapísať nasledovné riadky do súboru /etc/rc.conf (alebo rc.local), konfigurácia na SERVERI však bude iná na iných systémoch (Linux, Solaris atď.):
portmap=YES
nfs_server=YES

Ďalej na serveri (OpenBSD) treba zapísať tieto riadky do súboru /etc/exports:
/mnt -alldirs -ro network 192.168.0
Ak urobíte zmeny v /etc/exports a NFS už beží, aplikujte HUP pre mountd na SERVERI, aby sa zmeny aktivovali (kill -HUP `cat /var/run/mountd.pid`).

na počítači typu KLIENT, teda Karma BSD, stačí iba zadať:
mount -t nfs 192.168.0.1:/ /mnt
a budete vidieť všetky adresáre SERVERA v /mnt na tomto maličkom zázraku (1FCD-OpBSD aka Karma BSD).

TIP 3: Ako pripojiť disk
Ak chcete pripojiť akýkoľvek disk (NTFS napríklad), zadajte: disklabel wd0, alebo disklabel sd0 (USB disk); uvidíte oddiely označené malými písmenami ako j:, k:, l:, m:, nikdy nepoužite c:; nanešťastie disklabel môže vidieť NTFS disky ako unknown, ale to nevadí - ak napíšete mount_ntfs /dev/wd0j /mnt (a wd0j je NTFS disk), disk sa "posadí" do /mnt adresára; to isté platí pre EXT2FS (writable), MSDOS FAT (writable) atď.

TIP 4: Nesmiete zadať umount -a
Po zadaní príkazu "umount -a" sa odpoja MFS adresáre (v pamäti) a celý systém Karma BSD bude read-only a playlist sa nevytvorí. Nevznikne však žiadna škoda a opraviť sa to dá znovu pripojením /tmp adresára do pamäti - pozri /mybin/resizetmp skript.

TIP 5: Konfigurácia jadra za chodu
Karma BSD podporuje voľbu "boot -c", ktorú je možné zadať do boot promptu, čím zmeníte charakter jadra.

TIP 6: Použitie utility FDISK
Karma BSD má OpenBSD fdisk. Ak ho chcete použiť pre vytvorenie MSDOS diskového oddielu, zadajte: fdisk -e wd0, potom: print (alebo help pre viac informácií); potom: edit 0 (ak je 0 oddiel, ktorý chcete editovať); potom: 04 (pre DOS FAT16), alebo 0B alebo 0C (obe pre FAT32), alebo A6 (pre OpenBSD), A5 (pre FreeBSD), A9 (pre NetBSD), 83 (pre Linux), 82 (pre Linux swap). Potom zadajte "quit", aby sa zmeny zapísali; bez zapísania (zmien) stačí zadať "exit".

TIP 7: Ako využiť sériovú konzolu
Toto maličké BSD podporuje sériovú konzolu (serial console), čo je spôsob odchytenia obrazu (z monitora) z druhého počítača cez sériový kábel, ale odchytíte aj štart jadra. Toto je veľmi užitočné riešenie pre prípad, že pracujete s notebookom, ktorý má pokazený displej alebo napoly nefunkčnú klávesnicu. Keď Karma BSD zobrazí svoj boot prompt, zadajte: set tty com0 a na druhom počítači (OpenBSD), samozrejme za predpokladu, že ste oba PC spojili sériovým káblom, zadajte: tip tty00 a uvidíte obraz z druhého počítača. Toto samozrejme funguje aj v X Window. Potom môžete použiť fdisk, disklabel, prehrávať MP3 súbory alebo zachraňovať dáta z notebooku.

TIP 8: DVD a CD
OpenBSD toto nerozlišuje v príkaze mount - ak mechanika podporuje DVD, pripojíte ho, ale musíte vedieť, aký má formát: mount_udf (DVD alebo CD s UDF formátom); mount_cd9660 (DVD alebo CD s formátom ISO9660); rovnako musíte zadefinovať aj správne zariadenie (či je to cd0a alebo cd1a atď.). CD/DVD sa potom pripojí: "mount -t udf /dev/cd0a /cdrom" ALEBO "mount -t 9660 /dev/cd0a /cdrom", rovnako to platí aj pre DVD-RAM disky.

TIP 9: Rovnaké príkazy netreba opakovať
Použite šípku na klávesnici (smer hore), Karma BSD si pamätá zadané príkazy a ak ste už nejaký napísali do príkazového okna a potvrdili klávesom ENTER, šípkou hore sa k nemu dostanete späť (zobrazí sa tak, ako keby ste ho znovu napísali).

TIP 11: Diagnostika
Použite dmesg pre vypísanie toho (hardvéru), čo vo vašom PC našlo jadro; pre trvalý zápis aplikujte príkaz: dmesg > /mnt2/dmesg.txt a ak v /mnt2 je pripojená ďalšia disketa, tak sa tam zapíše súbor dmesg.txt.

TIP 12: Karma BSD na CD
Ak ste trošku zbehlejší v Unixe, pomocou príkazu mkisofs urobíte (voľba -b) z obrazu diskety tohto BSD bootovateľný ISO súbor, ktorý po napálení na CD zbehne z CD ako z diskety.

Ďalšie tipy
Zadajte: "cp -R /mnt2/myNTFSdrive /mnt3/myDOSdrive" pre kopírovanie adresárov z disku na disk.
Zadajte: "more /etc/allcommands" pre zobrazenie všetkých príkazov, ktoré toto BSD podporuje.
Zadajte: "floppy" je skript pre formátovanie diskiet (už vopred naformátovaných).
Zadajte: "more /mybin/resizetmp" pre tipy, ako konfigurovať RAM.
Zadajte: "more /etc/license" pre zobrazenie licencie.
Zadajte: "more /etc/cards" pre zobrazenie podporovaných sieťových/audio kariet.
Zadajte: "ifconfig" pre zistenie sieťových kariet, potom: "ifconfig dc0 192.168.0.2" (ak systém našiel dc0).
Zadajte: "more /etc/TODO" - čo ešte treba s týmto systémom spraviť.

Kontakt

Download 1FCD-OpBSD

Iné projekty OpenBSD: SONaFR-1.0 - Router/NAT/Firewall na jednej diskete.

Späť na FreeBSD

Back